Korthaarklubben - vandrepokaler

Markprøver - Brugsprøver - Fuldbrugsprøver - Schweissprøver - Slæb og Apportering - Efterårsvinderklasser  - Generalforsamlingen - Udstilling - Diverse - Ærespræmieglas - Vundne pokaler

Klik på den understregede pokal og se hvem der har vundet den gennem tiden.

Markprøver
# Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
1 Annie og Poul Hansens vandrepræmie FJD forår Ørslev (Vordingborg)

Bedste unge korthår med 1.præmie.

1976
2 Sacramento trofæet FJD forår Ørslev (Vordingborg)

Bedste korthår med 1.præmie i åben klasse.

1975
3 Fynspokalen FJD forår Fyn

Bedste korthår i unghundeklassen med 1.præmie.

1988
4 Fynspokalen FJD forår Fyn

Bedste korthår i åben klasse med 1.præmie.

1984
5 Skovmarkens Seps mindepokal FJD forår Nordjylland

Bedste unge korthår med 1.præmie i unghundeklassen

1968
6 Nordjyllands pokalen FJD forår Nordjylland

Bedste unge korthår

1960
7 Nordjyllands pokalen FJD forår Nordjylland

Bedste korthår åben klasse med 1.præmie

1960
8 Midtjyllandspokalern - Øst (Grenå) FJD forår Midtjylland

Bedste korthår i unghundeklassen med 1.præmie

1989
9 Midtjyllandspokalern - Øst FJD forår Midtjylland

Bedste korthår i åben klasse med 1.præmie

1984
10 Midtjyllandspokalern - Vest FJD forår Midtjylland

Bedste korthår i unghundeklassen med 1.præmie

1992
11 Midtjyllandspokalern - Vest FJD forår Midtjylland

Bedste korthår i åben klasse med 1.præmie

1992
12 Korthårpokalen - Syd FJD forår Sydjyske

Bedste unge korthår med 1.præmie

1978
13 Korthårpokalen - Syd FJD forår Sydjyske

Bedste korthår i åben klasse med 1.præmie

1978
91 Korthårpokalen - Bornholm FJD forår Bornholm

Bedste korthår i åben klasse med 1.præmie

1995
92 Korthårpokalen - Bornholm FJD forår Bornholm

Bedste korthår i ungdomsklassen med 1.præmie

1995
110 Sønderjyllandspokalen FJD forår Sønderjylland

Bedste korthår i åben klasse med 1.præmie

2017
118 Sjællandspokalen FJD forår Sjælland Bedste korthår i ungdomsklasse med 1.præmie 2017
14

Se under efterårsvinderklasser

109 DKK vandrepokal Vinderklasser forår Ribe 1A

Bedst placerede korthår

2008
110 DKK vandrepokal
Pokalen overgår til FJD forår
Vinderklasser forår Ribe 2B

Bedst placerede korthår

2008
15 Korthaarklubbens ærespræmieglas Vinderklasser forår

Bedst placerede korthår

2005
16 Korthaarklubbens ærespræmie - DKK's forårsmesterskabsprøve DKK's forårsmesterskabsprøve Bedst placerede korthår 2000
17 Søren Sørensen Skjoldborgs vandrepokal Give Bedste unge han 1967
101 Norsk Vorstehhundeklubs Vandrepokal Give Bedste unge han 2008
18 Kennel Skovmarkens vandrekrus Give Bedste unge tæve 1970
19 Kennel Rynkebypokalen Give Bedste unge tæve 1986
113 Langhårspokalen Give Bedste førstegangshundefører i ungdomsklassen 2010
20 Carl Hedéns vandrepræmie Give Bedste hund i åben klasse 1970
21 Give Sogns Jagtforenings vandrepokal Give 2. bedste hund i åben klasse 1998
22 Korthaarklubbens vandrepokal, klubmester Give klubmester 1996
23 Johs.Harrings Mindepokal, vinderklasse 1B Give 1.vinder vinderklasse 1B 1984
24 Østkær Pokalen, vinderklasse 1A Give 1.vinder vinderklasse 1A 1990
25 Rypetrofæet Give Bedst placerede tæve vinderklasse 1992
117 Bredum's vandrepokal Derby Bedste korthår 2015
Brugsprøver
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
26 Broengens vandrepokal Brugsprøve -  Sjælland Bedste korthår med 1.præmie 1995
27 Korthaarklubbens vandrepokal Brugsprøve -  Fyn Bedste korthår med 1.præmie 1994
28 Korthaarklubbens vandrepokal Brugsprøve -  Jylland Bedste korthår med 1.præmie 1994
29 Korthaarklubbens vandrepokal Brugsprøve -  Nordjylland Bedste korthår med 1.præmie 2003
99 Korthaarklubbens vandrepokal Brugsprøve -  Hellevad Bedste korthår med 1.præmie 2004
99a Korthaarklubbens ærspræmieglas Brugsklasser Bedste korthår med 1.præmie 2006
Fuldbrugsprøver
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
30 Den Jydske Fuldbrugsprøvepokal Fuldbrugsprøve - Jylland Bedste placerede korthår med 1.præmie 1982
31 Korthaarklubbens fuldbrugspokal Fuldbrugsprøve - Sønderjylland Bedste placerede korthår med 1.præmie 1997
32 Korthaarklubbens vandrefad Fuldbrugsprøve - Vestjylland Bedste placerede korthår med 1.præmie 2003
33 Korthaarklubbens fuldbrugspokal Fuldbrugsprøve - Fyn Bedste placerede korthår med 1.præmie 1989
34 Korthaarklubbens fuldbrugspokal Fuldbrugsprøve - Sjælland Bedste placerede korthår med 1.præmie 1988
100 Korthaarklubbens fuldbrugspokal Fuldbrugsprøve - Midtjyske Bedste placerede korthår med 1.præmie 2003
111 Korthaarklubbens vandrefad Fuldbrugsprøve - Esbjerg Bedste placerede korthår med 1.præmie 2009
112 Korthaarklubbens vandrefad Fuldbrugsprøve - Djursland Bedste placerede korthår med 1.præmie 2009
100a Korthaarklubbens ærspræmieglas Fuldbrugsprøver Bedste placerede korthår med 1.præmie 2006
93 Fjelstruppokalen Fuldbrugsprøvemesterskab (FUME) Bedste placerede korthår 2006
Schweissprøver
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
35 Korthaarklubbens Schweisspokal Schweiss - Sjælland Bedste 1.præmie i remarbejde 1987
36 Kastestang Gribskov Schweiss - Gribskov 20 timer Yngste korthår med 1.præmie 2005
37 Korthaarklubbens Schweisspokal = pokal 35 Schweiss - Gribskov
38 Korthårklubbens schweisspokal Schweiss - Midtjylland - Fyn (2010-) Bedste 1.præmie i remarbejde 1989
39 Korthaarklubbens Schweisspokal Schweiss - Sydjylland (Als) Bedste 1.præmie i remarbejde 1990
40 Alspokalen Schweiss - Jylland - Sydligste Yngste med 1.præmie i remarbejde 1986
90 Kastestang Schweiss - Als Bedste hund 2005
41 A Korthaarklubbens Schweisspokal Schweiss - Vestjylland - 3 timer - Prøve 1 Bedste 1.præmie i remarbejde 1993
41 B Korthaarklubbens Schweisspokal Schweiss - Vestjylland - 20 / 40 timer - prøve 1 Bedste korthår med 1.præmie 400m/1000m 2004
42 Korthaarklubbens Schweisspokal Schweiss - Nordjylland Bedste 1.præmie i remarbejde 1997
43 Eliteschweisspokalen (udgår 2016) Schweiss - Eliteschweissprøven Bedste korthår med 1.præmie 2005
47

Korthaarklubbens Schweisspokal

Schweiss - Vestjylland - 3 timer - Prøve 2

Bedste 1.præmie i remarbejde 2010
53 Korthaarklubbens Schweisspokal Schweiss - Vestjylland - 20 / 40 timer - prøve 2 Bedste korthår med 1.præmie 400m/1000m 2010
Korthaarklubbens ærspræmieglas Schweiss 1.præmie 1000m/40 timer 2010
Slæb- og apportering
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
44 TOES' Pokalen VSA - Nordjyske prøve Bedste yngste korthår 1981
45 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Prøven ved Års Bedste yngste korthår 1987
46 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Prøven ved Skjern Bedste yngste korthår 1993
47

Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal
Pokalen overgår til schweisspokal

VSA - Prøven ved Mønsted/Løvel Bedste yngste korthår 1992
48 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Prøven ved Skanderborg Bedste yngste korthår 1995
49 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Prøven ved Give Bedste yngste korthår 1960
50 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Prøven ved Tønder 1 - august Bedste yngste korthår 1987
51 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Prøven ved Tønder 2 - juni Bedste yngste korthår 2004
52 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Fynske prøve Bedste yngste korthår 1956
53 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal
Pokalen overgår til schweisspokal
VSA - Prøven ved Hillerød Bedste yngste korthår 1976
54 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Prøven ved Giesegård Pokalen overgået til Lammefjorden 2004 1986
55 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Prøven ved Lammefjorden Bedste yngste korthår 2004
56 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Lolland/Falster Bedste yngste korthår 1986
57 Korthaarklubbens slæb og apporteringspokal VSA - Bornholm Bedste yngste korthår 1985
Efterårsvinderklasser +  DM
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
58 Arild Andersen Pokalen KHK - vinderklasse 1 B 1.vinder 1 B 1989
59 Østkær Pokalen KHK - vinderklasse 1 A 1.vinder 1 A 1990
60 Korthaarklubbens Ærespræmieglas KHK Klubmester - uddeles ikke efter 2007 2005
106 Korthaarklubbens Jubilæumstrofæ KHK efterårsvinderprøve Bedste hund (klubmester) 2008
116 Dagens bedste ekvipage KHK efterårsvinderklasse Dagens bedste ekvipage 2014
61 Korthaarklubbens vandrepræmie Vinderklasse - FJD prøve 1 Bedst placerede korthår 1996
62 Korthaarklubbens vandrepræmie Vinderklasse - FJD + DKK prøve 2 Bedst placerede korthår 1996
14 Havrevængets Roy's mindetrofæ DKK's vinderklasse

Bedst placerede korthår

1965
115 Korthaarklubbens Ærespræmieglas efterårsvinderprøver Vinderklasse - DJ - FJD Bedst placerede korthår 2013
65 Vilhelm Grell's Mindepokal Danmarksmesterskabet

Bedst placerede korthår på DM

1956
66 Dybbøl Pokalen Danmarksmesterskabet

Bedst placerede korthår på DM

1995
107 Korthaarklubbens 100 års Jubilæumstrofæ Danmarksmesterskabet Bedst placerede korthår på DM 2008
67 Korthaarklubbens vandrepokal Danmarksmesterskabet Næstbedste placerede korthår på DM 2000
 Generalforsamling - pokaler
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
68 Korthår pokalen Generalforsamlingen Mest vindende korthår på Danske certifikatudstillinger 1983
69 Kylkaspokalen Generalforsamlingen Mest vindende korthår på markprøve 1954
104 Karl Lund's Mindepokal Generalforsamlingen Mest vindende korthår på markprøve 2008
70 Toes' pokalen Generalforsamlingen Højeste point på FUME med 1.præmie 2011
71 Klub Kurzhaar-pokalen Generalforsamlingen Højeste point på fuldbrugsprøve med 1.præmie 1983
72 Schweiss-pokalen Generalforsamlingen Bedste schweisshund 1976
108 Klub Kurzhaar-pokalen Generalforsamlingen Bedste korthår DJ forbundsmesterskab (udv.appo) 2008
Årets Ildsjæl Generalforsamlingen Efter bestyrelsens valg til en ildsjæl i klubben 2010
Udstilling  
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
73 Kennel Rynkeby's udstillingspokal FJD udstillingen Bedste unge tæve 1986
74 Broager pokalen FJD udstillingen Bedste unge tæve 1998
102 Hjalmar Olsens vandrepokal FJD udstillingen Bedste unge tæve 2008
75 Korthaarklubbens vandrepokal FJD udstillingen Bedste unge han 1976
103 Søren Sørensen Skjoldborg's vandrerpokal (den oprindelige) FJD udstillingen Bedste unge han 2008
76 Erna pokalen FJD udstillingen Bedste brugsklasse tæve 1994
77 Elsa og Henning Kromann pokalen FJD udstillingen Bedste brugsklasse han 1992
78 Buckwalds mindepokalrepokal FJD udstillingen Bedste brugsklasse tæve 1958
79 Gordon pokalen FJD udstillingen BIR 1983
80 Hjalmar Olsens mindepokal FJD udstillingen BIR 1962
114 Korthaarklubbens BIM pokal FJD udstillingen BIM 2011
81 Hejnerup pokalen FJD udstillingen Bedste opdrætsklasse 1991
82 Jubilæumspokalen FJD udstillingen Bedste avlsklasse 2006
94 Kennel Petermann's Pokal FJD udstillingen Bedste åben klasse tæve 2006
95 Kennel Lolk's pokal FJD udstillingen Bedste åben klasse han 2006
83 Korthaarklubbens juniorpokal (hanner) Vingsted / Bredsten udstillingen Bedste unge han 1987
84 Korthaarklubbens juniorpokal (tæver) Vingsted / Bredsten udstillingen Bedste unge tæve 1987
85 Ingeborg & Günther Jensen pokalen Vingsted / Bredsten udstillingen Bedste brugsklasse tæve 1998
86 Kannehøj pokalen Vingsted / Bredsten udstillingen Bedste brugsklasse han 2004
87 Vingsted pokalen Vingsted / Bredsten udstillingen BIR 1996
88 Kennel Hals Bondens pokal Vingsted / Bredsten udstillingen Bedste åben klasse tæve 2005
89 Kennel Hals Bondens pokal Vingsted / Bredsten udstillingen Bedste åben klasse han 2005
96 Kennel Skovbyboens BIM-pokal Vingsted / Bredsten udstillingen BIM - Bedst i modsat køn 2006
97 Kennel Lystlund's pokal Vingsted / Bredsten udstillingen Bedste opdrætsklasse 2006
98 Tessan pokalen Vingsted / Bredsten udstillingen Bedste avlsklasse 2006
90 -  
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
90 Kastestang Schweiss - Als 20 timer Bedste hund 20 timer 2005
91 Korthårpokalen - Bornholm FJD forår Bornholm

Bedste korthår i åben klasse med 1.præmie

1995
92 Korthårpokalen - Bornholm FJD forår Bornholm

Bedste korthår i ungdomsklassen med 1.præmie

1995
93 Fjelstruppokalen Fuldbrugsprøvemesterskab (FUME) Bedste placerede korthår 2006
94 Kennel Petermann's Pokal FJD udstillingen Bedste åben klasse tæve 2006
95 Kennel Lolk's pokal FJD udstillingen Bedste åben klasse han 2006
96 Kennel Skovbyboens BIM-pokal Vingsted udstillingen BIM - Bedst i modsat køn 2006
97 Kennel Lystlund's pokal Vingsted udstillingen Bedste opdrætsklasse 2006
98 Tessan pokalen Vingsted udstillingen Bedste avlsklasse 2006
99 Korthaarklubbens vandrepokal Brugsprøve -  Hellevad Bedste korthår med 1.præmie 2004
100 Korthaarklubbens fuldbrugspokal Fuldbrugsprøve - Midtjyske Bedste placerede korthår med 1.præmie 2003
101 Norsk Vorstehhundeklubs Vandrepokal Give Bedste unge han 2008
102 Hjalmar Olsens vandrepokal FJD udstillingen Bedste unge tæve 2008
103 Søren Sørensen Skjoldborg's vandrerpokal (den oprindelige) FJD udstillingen Bedste unge han 2008
104 Karl Lund's Mindepokal Generalforsamlingen Mest vindende korthår på markprøve 2008
106 Korthaarklubbens Jubilæumstrofæ KHK efterårsvinderprøve Bedste hund 2008
107 Korthaarklubbens 100 års Jubilæumstrofæ Danmarksmesterskabet Bedste korthår 2008
108 Klub Kurzhaar-pokalen Generalforsamlingen Bedste korthår DJ forbundsmesterskab (udv.appo) 2008
109 DKK vandrepokal Vinderklasser forår Ribe 1A

Bedst placerede korthår

2008
110 DKK vandrepokal Vinderklasser forår Ribe 2B

Bedst placerede korthår

2008
111 Korthaarklubbens vandrefad Fuldbrugsprøve - Esbjerg Bedste placerede korthår med 1.præmie 2009
112 Korthaarklubbens vandrefad Fuldbrugsprøve - Djursland Bedste placerede korthår med 1.præmie 2009
113 Langhårspokalen Give Bedste førstegangshundefører i ungdomsklassen 2010
114 Korthaarklubbens BIM pokal FJD udstillingen BIM 2011
115 Korthaarklubbens Ærespræmieglas efterårsvinderprøver Vinderklasse - DJ - FJD Bedst placerede korthår 2013
116 Dagens bedste ekvipage KHK efterårsvinderklasse Dagens bedste ekvipage 2014
117 Bredum's vandrepokal Derby Bedste korthår 2015
118 Sjællandspokalen Ungdomsklasse FJD forår pt. Ringsted Bedste korthår i ungdomsklasse med 1.præmie 2017
Ærespræmieglas  
Nr Navn Uddeles på propositioner Uddelt 1.gang
15 Korthaarklubbens ærspræmieglas Vinderklasser forår

Bedst placerede korthår

2005
60 Korthaarklubbens ærspræmieglas (uddeles ikke efter 2008) KHK efterårsvinderklasse

Klubmester

2005
99a Korthaarklubbens ærspræmieglas (uddeles ikke efter 2010) Brugsklasser Bedste korthår med 1.præmie 2006
100a Korthaarklubbens ærspræmieglas Fuldbrugsprøver Bedste placerede korthår med 1.præmie 2006
Korthaarklubbens ærspræmie Vinderklasse placering Give 1.-6- vinder 2007
Korthaarklubbens ærspræmie Vinderklasse placering KHK efterår 1.-6- vinder 2007
Korthaarklubbens ærspræmie Brugsklasse placerede FJD udstilling 1.-4- vinder brugsklasse han + tæve 2007
Korthaarklubbens ærspræmie Brugsklasse placerede Vingsted udstilling 1.-4- vinder brugsklasse han + tæve 2007
Årets Ildsjæl Generalforsamlingen Efter bestyrelsens valg til en ildsjæl i klubben 2010
Korthaarklubbens ærspræmieglas Schweiss 1.præmie 40 timer 2010
115 Korthaarklubbens Ærespræmieglas efterårsvinderprøver Vinderklasse - DJ - FJD Bedst placerede korthår 2013

Siden opdateret: 05-02-2017 08:21