65 Vilhelm Grell's Mindepokal

Foto: Allan Grundahl

Siden opdateret: 25-12-2016 15:59
  

Skænket af fru Helga Grell og hendes fire sønner i efteråret 1956. Pokalen tildeles den korthår, som opnår bedste placering på den afsluttende fællesprøve - (Danmarksmesterskabet).
På bestyrelsesmødet den 22.01.2011 blev det besluttet at alle pokaler fra 2011 får prædikatet ”evigt vandrende”.
 
2016 Toes' Krøyer 3.vinder Gorm Henriksen, Ringkøbing
2015 Søborggård's Bess 1.vinder Uffe Jacobsen, Ringkøbing
2014 Fjelstrup's Gry 5.vinder Martin Ellegaard, Haderslev
2013 Ambi 1.vinder Jakob Poulsen, Ribe
2012 Petermann's Jolly 1.vinder Erik Petermann, Holsted
2011 Rie von der Jydebek 5.vinder Uffe Søndergaard, Rødkærsbro
2010 Skovby Boen's Sillas (Futte) 2.vinder Gorm Henriksen, Ringkøbing
2009 Søborggård's Thor (Sako) 2.vinder Jens Erik Dissing, Tårs
2008 Kluivert 2.vinder Leif Hansen, Mariager
2007 Kamagers Azi 1.vinder Allan Grundahl, Solrød Strand
2006 Staal A-Faust 2.vinder Rene Jørgensen, Sakskøbing
2005 Kamagers Azi 1.vinder Allan Grundahl, Solrød Strand
2004 Nordboen Buster 2.vinder Jens Bak, Brønderslev
2003 Toes' Mozart 1.vinder Kurt Grün, Tårs
2002 Toes' Vivaldi 2.vinder Kim Henriksen, Tårs
2001 Toes' Brahms 1.vinder Karl Georg Kristensen, Hals
2000 Engdragets Eno 1.vinder Ove Madsen, Assens
1999 Lystlunds Erebell 3.vinder Knud Hansen, Katterød
1998 Lystlunds Erebell 1.vinder Knud Hansen, Katterød
1997 Tell 1.vinder Ole Egmose, Rudkøbing
1996 Nordboen Ras 3.vinder Knud Hansen, Faaborg
1995 Abildgaard's Dior 1.vinder Johnny Orsulak, Dannemare
1994 Nordboen Ras 4.vinder Knud Hansen, Fåborg
1993 Nordboen Ras 2.vinder Knud Hansen, Fåborg
1992 DKCH Rugbjergs Tjacho 3.vinder Benny B. Christensen, Bramming
1991 DKCH Uldjydens Dino 1.vinder Niels Jørgen Jørgensen, Grindsted
1990 Broks Straus 2.vinder Kurt Grün, Tårs
1989 Rugbjergs Nitouche 1.vinder Søren Andersen, Tårs
1988 Assia 3.vinder Elis Nielsen, Kjellerup
1987 Rugbjergs Riko 5.vinder Andreas Haugaard
1986 Blitz vin der Birkwurzel 1.vinder Roger Sten Drue, Skamby
1985 Rusca 2.vinder Svend Arent Jørgensen, Billund
1984 Kikki 2.vinder Uffe Søndergaard, Rødkjærsbro
1983 Vorrevangens Lola 1.vinder Per Winther Jensen, Tårs
1982 Bunter 1.vinder John Christensen, Gundsømagle
1981 Taso 1.vinder Holger Høierup, Kastrup
1980 Tjas 3.vinder Jørn Lang, Sæby
1979 Fræk 3.vinder Poul Hansen, Slangerup
1978 Britt 1.vinder John Christensen, Gundsømagle
1977 Arque 1.vinder Arne Mikkelsen, Skævinge
1976 Arque 2.vinder Arne Mikkelsen, Skævinge
1975 Skot 3.vinder Børge lok, Ruds Vedby
1974 Arque 2.vinder Arne Mikkelsen, Skævinge
1973 Lystlunds King 5.vinder Leif Hansen, Hvidovre
1972 Ras 2.vinder Vagn Jensen, Snertinge
1971 Skot 1.vinder Børge Lok, Ruds Vedby
1970 Dreng 2.vinder H.C.Pedersen, randers
1969 Gordons Tuk 2.vinder Th.Hassing Christensen, Vindinge
1968 Holevgårds C.Kaj 3.vinder Th.Jensen, Holevgård
1967 Gordons Fleur 3.vinder Skjold Nielsen, Trørød
1966 Holevgårds C.Kaj 3.vinder Th.Jensen, Holevgård
1965 Rodelunds Bibs 1.vinder A.Knudsen, Gug
1964 Holevgårds C.Kaj 2.vinder Th.Jensen, Holevgård
1963 Vorrevangens Diana 2.vinder Karl Lund, Rødding
1962 Uggerhøjs Bessi 3.vinder Johs. Harring, Hjørring
1961 Ikke uddelt    
1960 Sissi af Baunegård 3.vinder H.Gerding, Åkirkeby
1959 Ikke uddelt    
1958 Boy af Ketty 2.vinder J.Nørregård, Ravnholt
1957 Skovmarkens Sep 1.vinder Hans Storbak, Give
1956 Gordons Rex 2.vinder Sv. Kildeberg, Odense