14 Havrevængets Roy's Mindetrofæ

  

Foto: Birte Johansen

Siden opdateret: 25-12-2016 15:55
  

Skænket af Hjalmar Olsen. Uddeles til bedst placerede korthår på DKK's vinderklasse. Bliver ejendom ved at vindes 3 gange af samme ejer. Uddelt første gang i 1965. Vundet til ejendom 1998 af Svend Arent Jørgensen, Billund, genudsat i 1999.
På bestyrelsesmødet den 22.01.2011 blev det besluttet at alle pokaler fra 2011 får prædikatet ”evigt vandrende”.
 
2016 Grenå Abildgaard's Joy Ingeborg Abildgaard, Støvring
2015 Bislevs Goss E:Pernille Hansen  F: Per Morville, Dronninglund
2014 Græsdalen Ras E:Per Winther Jensen, Tårs  F: Mads Winther Jensen
2013 Bredsgaard's Nemo Lars Koch, Løsning
2012 Bredsgaard's Nemo Lars Koch, Løsning
2011 Nordboen Baxter Gunnar Dahl, Års
2010 Ikke uddelt - ingen korthår placeret
2009 Ikke uddelt - ingen korthår placeret
2008 Bredsgaard's Kimmi Allan Bredsgaard, Terkelsbøl Fører: Chr. Madsen
2007 Bingo Eifa Svend Hansen, Haderslev
2006 Ingen korthår placeret  
2005 Nordboen Tulle Torben Hjardemål, Brovst
2005 Bingo Evita Hans Jørgen Krab, Vojens (Fejl uddelt forår)
2004 Nordboen Buster Jens Bak, Brønderslev
2003 Buster Jes P.Petersen, Hjordkær
2002 Bingo Diana Hans Jørgen Krab, Vojens
2001 Tessan's Roket Johan Sørensen, Ullerup
2000 Bredsgaard's Aron Henry Jensen, Snedsted
1999 Aja Hans Martin Christensen, Tinglev
  Vundet til ejendom af Svend Arent Jørgensen, Billund - genudsat i 1999
1998 Nordboen Fonzie Svend Arent Jørgensen, Billund
1997 Abildgaard's Dior Johnny Orsulak, Dannemare
1996 Nordboen Steffi Søren Andersen, Tårs
1995 Aros Kurt Roland Jensen, Hjallerup
1994 Roslins Julle Knud Roslin, Hobro
1993 Rugbjergs Tjacho Benny B. Christensen, Bramming
1992 Græsdalen Tajga Lars A.Nielsen, Hjørring
1991 DKCH Uldjydens Dino Niels Jørgen Jørgensen, Grindsted
1990 Broks Straus Kurt Grün, Tårs
1989 Rugbjergs Nanok Svend Arent Jørgensen, Billund
1988 Rugbjergs Nobel Sv.Aa.Jensen, Tårs
1987 Græsdalen Rina Knud Roslin, Hobro
1986 Blitz vin der Birkwurzel Roger Sten Drue, Skamby
1985 Vorrevangens Lola Per Winther Jensen, Tårs
1984 Rusca Svend Arent Jørgensen, Billund
1983 Vorrevangens Lola Per Winther Jensen, Tårs
1982 Broengen Kana John Christensen, Gundsømagle
1981 Bella Niels Jørgen Olesen, Roskilde
1980 Lystlunds Bas O.Brunhøj Jensen, Skærbæk
1979 Puk C.Kjær Madsen, Holbæk
1978 Don Pedro Johs. Harring, Hjørring
1977 Bess Børge Lok, Ruds Vedby
1976 Toa Th.Grøndahl, Fredensborg
  Roy's mindetrofæ er udgået pga skade.
Ny pokal er udsat af korthaarklubben med samme propositioner.
1975 Vorrevangens Sep H.J.Krab, Maugstrup
1974 Ras Vagn Jensen, Snertinge
1973 Hjortelundens Heidi P.Johannesen, Farum
1972 Molly Botoft Nielsen, Herning
1971 Gerdings Nitta Kjeld Larsen, Kr.Hyllinge
1970 Gordons Tuk Th.Hassing Christensen, Vindinge
1969 Ikke uddelt  
1968 Stuttens Sif Fr.Dalskov, Nykøbing S.
1967 Holevgårds C.Kaj Th.Jensen, Holevgård
1966 Trold Ole Svendsen, Randers
1965 Rodelunds Bibs A.E.Knudsen, Gug