69 Kylkaspokalen

Foto: Allan Grundahl

Siden opdateret: 10-04-2016 18:46
  

Skænket af Kylle og C. A. Strand Kennel Kylkas Kvistgård, den 26. september 1954, tildeles mest vindende korthår på markprøve efter nedenstående pointssystem:

Åben og unghundeklasse: 1. pr. = 1. point. Brugsprøve: 1. pr. = 2 points, 2. pr. = 1. point. Fuldbrugsprøve: 1. pr. = 4 points, 2. pr. = 2 points. Vinderklasse: 1. vinder = 5 points, 2. vinder = 4 points, 3. vinder = 3 points, 4. vinder = 2 points, 5. og 6. vinder = 1 points. DJUs afsluttende fællesprøve giver dobbelt points. Ved pointslighed er placeringen på Danmarksmesterskabet  afgørende. Pokalen er evigt vandrende og uddeles på generalforsamlingen. Pokalen uddelt første gang i 1954.
 
2015 Bislevs Goss E:Pernille Hansen F:Per Morville, Dronninglund
2014 Græsdalen Ras E:Per Winther Jensen F:Mads Winther, Tårs
2013 Toes' Krohg Kurt Grün, Tårs
2012 Petermann's Jolly Erik Petermann, Holsted
2011 Rie von der Jydebek Uffe Søndergaard Rødkærsbro
2010 Skovby Boen's Sillas (Futte) Gorm Henriksen, Ringkøbing
2009 Trille Claus Bælum, Køge
2008 Kluivert Leif Hansen, Mariager
2007 Kamagers Azi Allan Grundahl, Solrød Strand
2006 Toes' Brahms Karl Georg Kristensen, Hals
2005 Kamagers Azi Allan Grundahl, Solrød Strand
2004 Læsøboens Balder Grethe Poulsen, Brønderslev
2003 Broengen Mira John Christensen, Roskilde
2002 Ørstedmarks Aron Jens Chr. Stræde, Ringkøbing
2001 Toes' Brahms Karl Georg Kristensen, Hals
2000 Engdragets Eno Ove Madsen, Assens
1999 Toes' Vivaldi Kim Henriksen, Tårs
1998 Lystlunds Erebell Knud Hansen, Katterød
1997 Tell Ole Egmose, Rudkøbing
1996 Tell Ole Egmose, Rudkøbing
1995 Roslins Julle Knud Roslin, Hobro
1994 Uldjydens Aja Johan Sørensen, Ullerup, Sønderborg
1993 Nordboen Ras Knud Hansen, Fåborg
1992 DKCH Rugbjergs Tjacho Benny B. Christensen, Bramming
1991 DKCH Uldjydens Dino Niels Jørgen Jørgensen, Grindsted
1990 Kulsbjergs Riko Kaj Olsen, Nykøbing F.
1989 DKCH Rugbjergs Nitouche Søren Andersen, Tårs
1988 Assia Elis Nielsen, Kjellerup
1987 Lady Lars Hvid Harring, Jerslev
1986 Blitz vin der Birkwurzel Roger Sten Drue, Skamby
1985 Rusca Svend Arent Jørgensen, Billund
1984 Kikki Uffe Søndergaard, Rødkjærsbro
1983 Vorrevangens Lola Per Winther Jensen, Tårs
1982 Bunter John Christensen, Gundsømagle
1981 INTCH Taso Holger Høierup, Kastrup
1980 Tjas Jørn Lang, Sæby
1979 Fræk Poul Hansen, Slangerup
1978 Don Pedro Johs. Harring, Hjørring
1977 Arque Arne Mikkelsen, Skævinge
1976 Arque Arne Mikkelsen, Skævinge
1975 Skot Børge Lok, Ruds Vedby
1974 Arque Arne Mikkelsen, Skævinge
1973 Lystlunds King Leif Hansen, Hvidovre
1972 Ras Vagn Jensen, Snertinge
1971 Skot Børge Lok, Ruds Vedby
1970 Dreng H.C.Pedersen, Randers
1969 Gordons Tuk Th.Hassing Christensen, Vindinge
1968 Stuttens Sif Fr. Dalskov, Nykøbing S.
1967 Trold Ole Svendsen, Randers
1966 Holevgårds C.Kaj Th.Jensen, Holevgård
1965 Rodelunds Bibs A.Knudsen, Gug
1964 Sussi Anders Knudsen, Gug
1963 Sissi af Baunegård H.Gerding, Åkirkeby
1962 Uggerhøjs Bessi Johs. Harring, Hjørring
1961 Uggerhøjs Bessi Johs. Harring, Hjørring
1960 Sissi af Baunegård H.Gerding, Åkirkeby
1959 Lundstrøms Lady Jørgen Trier Pedersen, Brande
1958 Boy af Ketty J.Nørregård, Ravnholt
1957 Skovmarkens Silla Iver Beier, Næsbjerg
1956 Ribs Senta Alfred Nielsen, Rodelund
1955 Pilevangens Reno Helge Petersen, Hørsholm
1954 Skovmarkens Træf Jørgen Jensen, Sønderborg