20 Carl Hedéns vandrepræmie

    
Foto Birte Johansen

Siden opdateret: 23-12-2016 17:14

Hedén skænkede en sølvbakke til Korthaarklubben til anvendelse ved klubbens forårsprøve til bedste hund i åben klasse, forudsat den får 1.præmie. Skal vindes af samme ejer 3 gange med mindst 2 forskellige hunde for at blive ejendom. Præmien følger ejeren af hunden. Uddelt første gang 1970. Propositionerne ændret på bestyrelsesmøde 29/01-2008 til evigt vandrende.
 
2016 Weim-Bo's C-Faust Poul-Rikard Ebbesen, Rønne
2015 Fjelstrup's Gordon Andreas Andersen, Christiansfeld
2014 Gomard's Scott Knud Hansen, Katterød
2013 Blondie Carsten Andreasen, Kalundborg
2012 Teena Jesper Iversen, Rødekro
2011 Pettermann's Liva Poul Knudsen, Præstø
2010 Stenholt Hus's Holly Teddy Pedersen, Fredensborg
2009 Bislevs Donna Hans Martin Christensen, Tinglev
2008 Lystlunds Pyt (Laika) Kurt Pedersen, Varde
2007 Bonnie Jan Larsen, Skjern fører Gorm Henriksen, Ringkøbing
2006 Hals Bondens Zuma Bjarne Jacobsen, Vodskov
2005 Nordboen Totti Freddy Madsen, Vandel
2004 Henriksens Mille Michael Mølholt, Brønderslev
2003 Bredsgårds Elk Klaus Stanhardt, Græsted
2002 Roslins Chanel Claus Fjederhold, Ringkøbing
2001 Monzons Mester Jørgen Rabe, Toftlund
2000 Tirsbæks Ann Heine T. Jørgensen, Sdr. Omme
1999 Maclaine Agassi Niels Jørgen Jørgensen, Grindsted
1998 Ringo II Herluf S. Pedersen, Otterup
1997

Knevelsholm’s Agassi

Benno Klitgaard, Harndrup

1996 Debbie Niels Kraght, Vildbjerg
1995 Engdragets Eno Ove Madsen, Assens
1994 Astor Ulrik Bøgelund, Assens
1993 Bruno Tage Harresø, Kolding
1992 Damlys Fie Frank Mørk, Hobro
1991 Tyson Herluf Hindbo, Skjern
1990 Hejnerups Bessie Hauge Olesen,Sunds
1989 Gravengaards G. Rico Ole Egmose, Rudkøbing
1988 Loke Erling Hoffmann, Odense
1987 Tell Svend Erik Jessen, Aabenraa
1986 Vilholts Lonnie Egon Andersen,Give
1985 Rugbjergs Nanok Svend A. Jørgensen, Billund
1984 Tøs Kaj Melander, Gjerlev
1983 Sam Ib. H.Jensen, Tårs
1982 Hellalundens Anja Erik Å. Larsen, Brovst
1981 Zitta Sylvester H. Poder, Næstved
1980 Norma Botoft Nielsen, Herning
1979 Tøsen Kr. Berg, Billund
1978 Bine Kr. Christensen, Klarup
1977 Sep Benny Lynggård, Holstebro
1976 Bonni Leif Feldfos, Assens
1975 Tut Jørgen Nagstrup, Holstebro
1974 Citta Tage Jensen, Hammerum
1973 Rolf Å. Sørensen, Gug
1972 Molly Botoft Nielsen, Herning
1971 Mads Kr. Kjær Thomsen, Daugård
1970 Lystlunds Nille Otto B.Jensen, Skærbæk