52 Korthaarklubbens slæb- og apporteringspokaler - Fyn

   
Foto: Birte Johansen

Siden opdateret: 23-12-2016 19:14

Slæb og apporteringspokalerne er alle udsat af korthårklubben. Skal vindes 3 gange af samme ejer for at blive ejendom. Pokalen uddeles til den korthår der har flest point, ved pointlighed uddeles den til yngste korthår.
På bestyrelsesmødet den 22.01.2011 blev det besluttet at alle pokaler fra 2011 får prædikatet ”evigt vandrende”.
 
2016 Vitus Martin Nielsen, Kastrup
2015 Iingen korthår bestod  
2014 Rävehulens Mary Lou Kenneth Rehhoff, Odense
2013 Qato Andreas Ørskov, Ringkøbing
2012 Hals Bondens Bono Svend W.Larsen, Kr. Såby
2011 Hejnerups Sjak Keld Larsen, Rønnede
2010 Lucky René Jørgensen, Sakskøbing
2009 Hejninges Quato Allan Grundahl, Solrød Strand
2008 Staal A.Faust René Jørgensen, Sakskøbing
2007 Nørreøxe's Fonzie Peter Storm, Munkebo
2006 Hals Bondens Hans Eilif Ladegaard, Odense
2005 Taro Michael W. Olsen, Kerteminde
2004 Zigo Morten Nielsen, Glamsbjerg
2003 Sandi III Herluf S. Pedersen, Nr. Broby
2002 VSA prøver aflyst pga New Castle Disease
2001 Iingen korthår bestod  
2000 Zar Poul Holst Nielsen, Nr. Broby
1999 Bakkevænget D Donna Christian Hanen, Broager
1998 Zigo Erling Lythje, Volleup
1997 Okslunds Dazu Kaj Lundsfryd, Munkebo
1996 Zander Ejnar Bentsen, Odense
1995 Richo Børge Nielsen, Fåborg
1994 Bess Roger Drue, Skamby
1993 Sika Marianne L. Jensen, Fredericia
1992 Bruno Tage Harresø, Kolding
1991 Korthaarklubbens bestyrelse har på et møde besluttet, at pokaler for VSA ikke vil blive uddelt i 1991
1990 DJU har besluttet ikke at uddele VSA pokaler i 1990 pga de nye VSA regler    
1989 Rugbjergs Sax Jens Hedemark, Søndersø
1988 Cornets Snut Poul Erik Frisk, Toftlund
1987 Skøttegaardens Alex John Petersen, Lystrup
1986 Ch. Skipper Knud Sørensen, Rynkeby
1985 Kikki Uffe Søndergaard Rødkjærsbro
1984 Lystlunds Tenna Svend E. Jessen, Genner
1983 Blitz v.d. Birkwürtzel Roger Steen Drue, Otterup
1982 Dolly Ove Hjulmand, Kertemind
1981 Odin Kaj Rudebeck, Odder
Vundet til ejendom af Ejnar Bendtsen, Fr. Bøge
1980 Ch. Anja Ejnar Bendtsen, Fr. Bøge
1979 Sandi Herluf S. Pedersen, Otterup
1978 Sandi Herluf S. Pedersen, Otterup
1977 Anja Ejnar Bendtsen, Fruens Bøge
1976 Anja Ejnar Bendtsen, Fruens Bøge
1975 Vorrevangens Fly P.E.Frisk, Højer
1974 Karinborgs Otti Ove Rasmussen, Gelsted
1973 Vorrevangens Girl Kristian Berg, Billund
1972 Gordons Tuk T.Hassing Christensen, Vindinge
1971 Vorrevangens Fly P.E.Frisk, Højer
1970 Gerdings Rigo K.Schøfting Pedersen, Greve
1969 Tulle I.P.Nielsen, Hvidovre
1968 Julle Knud Pedersen, Greve Strand
1967 Stuttens Sif Fr.Dalskov, Nykøbing S.
1966 Puk Knud Pedersen, Greve Strand
1965 Østkærs Gitte Ejvind Hansen, Ålborg
1964 Vorrevangens Diana Karl Lund, Rødding
1963 Truelshøjgårds Ulla Arrild Andersen, Lundby
1962 Ikke uddelt  
1961 Klint v.d.Steilküste Th.Jensen, Holevgård
1960 Tonny af Jette Jens C. Madsen, Give
1959 Ikke uddelt  
1958 Tonny af Jette Jens C. Madsen, Give
1957 Ikke uddelt  
1956 Pilevangens Reno H.Pedersen, Hørsholm