5 Skovmarkens Sep's mindepokal

Foto: Torben Hjardemål

Siden opdateret: 23-12-2016 16:32  

James A.Kar, Akron, Ohio, U.S.A. skænkede denne pokal til 1.vinder på den afsluttende fællesprøve. Ved bestyrelsesmøde i 1967/1968 er den ændret til BIR på udstillingen i Aalborg. Den er evigt vandrende. Ved bestyrelsesmøde i 1992 er pokalen ændret til bedste unge korthår på FJD's nordjyske forårsprøve, forudsat den opnår 1.præmie i unghundeklassen. Vindes til ejendom, når den erhverves tre gange af samme ejer. Uddelt første gang 1968.
På bestyrelsesmødet den 22.01.2011 blev det besluttet at alle pokaler fra 2011 får prædikatet ”evigt vandrende”.
 
2016 Ingen korthår deltog  
2015 Bislevs Kenzie Jens Ole Sørensen, Tylstrup
2014 Hammerbakken's Carla Bjarne Jacobsen, Vodskov
2013 Hals Bondens Chanel Karl Georg Kristensen, Hals
2012 Toes' Krohg Kurt Grün, Tårs
2011 Ingen 1.præmier  
2010 Ingen 1.præmier  
2009 Ikke uddelt  
2008 Nørreøxe's Donna Torben Hjardemål, Brovst
2007 Fasantorpedens Åska Christina Eriksson, Sverige
2006 Ikke uddelt  
2005

Henriksens Julle

Knud Roslin, Hobro

2004

Tulle (Senta)

Torben Hjardemål, Brovst

2003 Hals Bondens Figo Villy Andersen, Brovst
2002 Evita Kurt Grün, Tårs
2001 Cinna Niels Korsbæk Nielsen, Fjerritslev
2000 Toes' Brahms Karl Georg Kristensen, Hals
1999 Ikke uddelt  
1998 Roslins Faust Kjeld Kløjgaard Nielsen, Ålborg
1997 Gry Gunnar Andersen, Randers
1996 Ikke uddelt  
1995 Dinna Frank Mørk, Hobro
1994 Ikke uddelt  
1993 Ahmgården Tikki Christen Kusk, Langå
1992 Roslins Julle Knud Roslin, Hobro
     

Ændret til bedste unge korthår på FJD's nordjyske forårsprøve, forudsat den opnår 1.præmie i unghundeklassen.

1991 Ikke uddelt  
1990 Ikke uddelt
1989 Ikke uddelt
1988 Ikke uddelt
1987 Græsdalen Rina Knud Roslin, Hobro
1986 Ninka Preben Østergaard, Herning
1985 Kromanns Ejes Kliff Niels-Erik Kromann, Grindsted
1984 Tahoo Laika Paul Keller, Nykøbing F.
1983 Hejnerups Ann Hans H. Hansen, Tureby
1982 Vorrevangens Lola Per W. Jensen, Tårs
1981 Rugbjergs Girl C. & A. Haugaard, Rugbjerg
1980 Elo C. & A. Haugaard, Rugbjerg
1979 Vesterskovens Casper Lars Linde, Skovlunde
1978 Molboens F. Katja Kjeld Thomsen, Mundelstrup
1977 Ikke uddelt
1976 Kim Jacob Clausen, Daubjerg
1975 Anja Ejnar Bendtsen, Fruens Bøge
1974 Vorrevangens Iros Per Th. Nielsen, Ålborg
1973 Vorrevangens Iros Per Th. Nielsen, Ålborg
1972 Vorrevangens Ghita A. Haugaard, Rugbjerg
1971 Vorrevangens Frederikke Per Dahl, Skødstrup
1970 Yack Per Dahl, Skødstrup
1969 Holevgårds D.Lux Vagn Andersen, Ørting
1968 Vorrevangens Britt Karl Lund, Rødding

Ændret til BIR på udstillingen i Ålborg