78 Buckwalds mindepokal

    

Foto: Kurt Grün

Siden opdateret: 25-12-2016 22:49

Indstiftet af Korthårklubben i anledning af fru Astrid Buchwalds 80 års fødselsdag, den 20. 5. 57. Den tildeles bedste tæve på F.J.D.s udstilling, Fyn. Pokalen er evigt vandrende. Uddelt første gang 1958. 
Propositionerne bliver ændret i 1976 til bedste tæve, pokalen er tidligere uddelt til BIR. 
Propositionerne ændret i 2009 til bedste brugsklasse tæve, fordi der er indført BTK og BHK.
 
2016

Fjelstrup's Gry

Martin Ellegaard, Haderslev

2015

Hals Bondens Chanel

Karl Georg Kristensen, Hals

2014

Lystlund's Å-Rikke S.

Fedder Brunhøj Jensen, Tønder

2013

Søborggård's Mille

Jørgen Peder Karlsen, Middelfart

2012

Søborggård's Mille

Jørgen Peder Karlsen, Middelfart

2011 Linda Ventzislav Simeonov Valtchinov, Tarm
2010 Petermann's Jolly Erik Petermann, Holsted
2009 Henriksen's Siri E:Niels Jørgen Jørgensen, Grindsted
F:Svend Arent Jørgensen, Billund
2008 Nordboen Nelli E:Birte Johansen, F:Tyge Overbye, Ulstrup
2007 Nørre Skindbjergs Kiki Troels Bjerggård Christensen, Bredsten
2006 Okslund's Hold Skjold Jepsen, Hovborg
2005 Okslund's Hold Skjold Jepsen, Hovborg
2004 Nr. Skindbjergs Steffi Poul Bislev, Gandrup
2003 Nordboen Zuki Søren Andersen, Tårs
2002 Tessan's Æra René Quorp, Gråsten
2001 Roslins Quinnie Knud Roslin, Hobro
2000 Sandi III Herluf S. Pedersen, Otterup
1999 Korff's Hoffi

Jens Erik T. Jacobsen, København

1998 Søborggård's Trille

Uffe Jacobsen, Ringkøbing

1997 Britt Bjarne Stenløkke, Højbjerg
1996 Soffi Michael V. Andersen, Frederikshavn
1995 Lolks Bonti 1. vinder u/c. Frede Fåborg, Rødding
1994 Uldjydens Fanny 1. vinder m/c. Inga og Egon Andersen, Give
1993 Roslins Julle 1. vinder m/c. Knud Roslin, Hobro
1992 Rugbjergs Wicki 1. vinder m/c. Henning Schmidt, Ribe
1991 Uldjydens Bianca 1. vinder m/c. Anne Grethe Larsen, Vejle
1990 Uldjydens Dina 1. vinder u/c. Skjold Bøgh Jepsen, Hovborg
1989 Bibs 1.vinder m/c. Hans H.Løtzsh, Padborg
1988 Lundergaards Pasja 1.vinder m/c. Jan Andersen, Frederikshavn
1987 Ninka 1.vinder m/c. Preben Østegaard, Herneing
1986 Vildholt Lonnie 1.vinder m/c. Egon Andersen, Give
1985 Sissiabelle 1.vinder m/c. Vibeke Hedegård, Riskkov
1984 Hejnerups Bella 1.vinder m/c. Jørgen Sperling, København
1983 Tahoo 1.vinder m/c. Paul Th.Keller, Nykøbing F.
1982 Rugbjergs Girl 1.vinder m/c. C. & A. Haugård, Rugbjerg
1981 Rugbjergs Girl 1.vinder m/c. C. & A. Haugård, Rugbjerg
1980 Ketty 1.vinder m/c. Ove Hjulmand, Kerteminde
1979 Ann 1.vinder m/c. Sv.W.Larsen, Lejre
1978 Ledi 1.vinder m/c. John Kindler, Dragør
1977 Alice 1.vinder m/c. C.Haugård, Rugbjerg
1976 Anja 1.vinder m/c. Ejner Bendtsen, Fruens Bøge., Odense
  Propositionerne bliver ændret i 1976 til bedste tæve, pokalen er tidligere uddelt til BIR
1975 Karinborgs B.Pan 1.vinder m/c. Hans Friis, Brabrand
1974 Vorrevangens Iros 1.vinder m/c. Per T.Nielsen, Ålborg
1973 Lystlunds Wally 1.vinder m/c. A.Truelsen, Døstrup
1972 Vorrevangens Ghitta 1.vinder m/c. A.Haugård, Rugbjerg
1971 Yack 1.vinder m/c. Per Dahl, Skødstrup
1970 Yack 1.vinder m/c. Per Dahl, Skødstrup
1969 Holevgårds C.Kaj 1.vinder m/c. Th.Jensen, Holevgård
1968 Holevgårds C.Kaj 1.vinder m/c. Th.Jensen, Holevgård
1967 Vorrevangens Arko 1.vinder m/c. A.Jepsen, Nordborg
1966 Birkemosens Sif 1.vinder m/c. Kai Raun, Tølløse
1965 KingII 1.vinder m/c. A.Conradsen, Lintrup
1964 KingII 1.vinder m/c. A.Conradsen, Lintrup
1963 Østkærs Gitte 1.vinder u/c. Ejvind Hansen, Ålborg
1962 Doktorgårdens Pax 1.vinder u/c. A.Pedersen, Gislev
1961 Doktorgårdens Polly 1.vinder u/c. A.Pedersen, Gislev
1960 Enghavens Bobby 1.vinder m/c. K.Knudsen, Bjerringbro
1959 Enghavens Bobby 1.vinder m/c. K.Knudsen, Bjerringbro
1958 Ellebakkens Zenta 1.vinder u/c. E.Sørensen, Nibe