DKJCH DKCH FJELSTRUP'S GRY

DK07284/2012

 

HD-Status B

tÆVE F. 22.4.2012. BRUNSP.m bRUNE aFTEGN  (BSMB)

OPDR.: MARTIN ELLEGAARD, RØNKÆRGÅRDVEJ 14, FJELSTRUP, 6100 HADERSLEV

EJER: MARTIN ELLEGAARD, RØNKÆRGÅRDVEJ 14, FJELSTRUP, 6100 HADERSLEV TLF. 29807873 - 23237937

STAMTRÆ

Far
DKBRCH DKJCH
Skovby Boen's Sillas
20285/2006
Brun 
Farfar
Vaks
10208/2000
Brun 
Farfarsfar
Søborggård's Max
08518/94 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Farfarsmor
Tikki
08938/94 Brun  
Farmor
Hals Bondens Miss Molly
08547/2001
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Farmorsfar
DKBRCH SEJCH Toes' Brahms
16247/98 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Farmorsmor
Dinna
02372/96 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Mor
Fjelstrup's Enya
DK08060/2007
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Morfar
DKCH DKJCH Ami
09524/2002
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Morfarsfar
DKCH DKJCH Mejlby Bossi
17793/95 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Morfarsmor
Rugbjergs Hedda
17280/98 Brun  
Mormor
Rugbjergs Hedda
17280/98
Brun 
Mormorsfar
Olli vom Hellwegufer
02738/98 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Mormorsmor
Rugbjergs Chanel
22964/93 Brun  

 

PRØVERESULTATER:

Dato Prøve type Arrangør Klasse Præmiering Point
06.04.2013 Markprøve Stående Jagthunde Give, Korthaarklubben Unghunde klasse 0  
23.10.2013 Markprøve Stående Jagthunde Terkelsbøl, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
23.02.2014 Ræveslæb Rugbjerg, Korthaarklubben Ræveslæb Ikke bestået 0
09.03.2014 Ræveslæb Rugbjerg, Korthaarklubben Ræveslæb Bestået 4
23.03.2014 Markprøve Stående Jagthunde Esbjerg, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
28.03.2014 Markprøve Stående Jagthunde Sillerup, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 1  
05.04.2014 Markprøve Stående Jagthunde Give, Korthaarklubben Åben klasse 2  
14.06.2014 D J U Slæb & Apporteringsprøve Tønder, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg SLÆB OG APPORTERING Ikke bestået  
22.06.2014 D J U Apporteringsprøve Jægergården, Ribe, Korthaarklubben DJU's Apporteringsprøve Bestået 28
12.07.2014 D J U Slæb & Apporteringsprøve Ribe, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg SLÆB OG APPORTERING Bestået 30
20.07.2014 Schweissprøve Torsted, Korthaarklubben Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1  
05.09.2014 Markprøve Stående Jagthunde Simmersted, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 1  
06.09.2014 Markprøve Stående Jagthunde Jegerup, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
23.09.2014 Markprøve Stående Jagthunde Simmersted, Dansk Kennel Klub Brugsprøve 2  
30.09.2014 Markprøve Stående Jagthunde Bevtoft, Dansk Kennel Klub Brugsprøve 1  
02.10.2014 Markprøve Stående Jagthunde Terkelsbøl, Danmarks Jægerforbund Vinder klasse HP 2
07.10.2014 Markprøve Stående Jagthunde Hellevad, Dansk Kennel Klub Brugsprøve 2  
12.10.2014 Markprøve Stående Jagthunde Nordjylland, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg Vinder klasse   5
22.02.2015 Ræveslæb Bevtoft Plantage, Korthaarklubben Ræveslæb Bestået 4
20.03.2015 Markprøve Stående Jagthunde Grindsted, Danmarks Jægerforbund Vinder klasse HP 3
19.09.2015 Fuldbrugsprøve Sønerjylland, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg Fuldbrugsprøve 1 Bedste hund 249
04.10.2015 Markprøve Stående Jagthunde Vinderkl. 6. Prøve Nordjylland, Fjd International Vinderklasse HP 4
02.04.2016 Markprøve Stående Jagthunde Give, Korthaarklubben Åben klasse 2  
11.06.2016 D J U Slæb & Apporteringsprøve Tønder, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg SLÆB OG APPORTERING Bestået 30
17.03.2017 Markprøve Stående Jagthunde Sydjylland, Grindsted, Danmarks Jægerforbund International Vinderklasse HP 1

 

Udstilling:

Dato Sted Arrangør Dommer Resultat
15.06.2014 Vissenbjerg Hallerne F J D Specialudstilling Ivar Tang G.BK
02.08.2014 Bredsten Korthaarklubben Flemming Konnerup VG.BK Plac.4
01.11.2014 Herning Dansk Kennel Klub Svend Otto Hansen VG.BK Plac.3
02.11.2014 Herning Dansk Kennel Klub Per-Harald Nymark Exc.BK Plac.3 CK 3.BTK
08.02.2015 Fredericia Dansk Kennel Klub Annette Bystrup Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT R.CACIB
14.06.2015 Vissenbjerg Hallerne F J D Specialudstilling Conni Jakobsen Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT
20.06.2015 Vejen Dansk Kennel Klub Hanne Laine Jensen Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIR
21.06.2015 Vejen Dansk Kennel Klub Jens Martin Hansen Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIR
08.08.2015 Bredsten Korthaarklubben John Christensen Exc.BK Plac.4
13.02.2016 Fredericia Dansk Kennel Klub Gunnar Jensen VG.BK Plac.4
12.06.2016 Vissenbjerg F J D Specialudstilling Annette Bystrup Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR BIS

Siden opdateret: 21-03-2017 20:33