DKCH Cato

DK10827/2013

 

 

HD-Status A

Han født 5.06.2013 Brubsp.M Brune Aftegn (BSMB)

Opdrætter: Thomas Hørup, Kistrupvej 6, Kistrup, 8830 Tjele,  tlf. 29678820

Ejer: Jacob Sørensen, Overgårdsvej 4, Aidt, 8881 Thorsø,  tlf. 22732014
 

 

STAMTRÆ

Far
Tirsbæk Kejser
DK04743/2007
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Farfar
Baron vom Donauland
DK04718/2007
Brun 
Farfarsfar
Dagobert vom Hege-Haus
VDH/ZK 0106/99  
Farfarsmor
Zecke vom Donauland
ZK 0043/99  
Farmor
Nørre Skindbjergs Stella
01556/2002
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Farmorsfar
Søborggård's Max
08518/94 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Farmorsmor
Bislevs Soffi 2
05434/97 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Mor
Midtals' Nala
DK16158/2007
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Morfar
DKJCH DKBRCH Kamager's Azi
13778/2000
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Morfarsfar
Cliff
20316/95 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Morfarsmor
Hakkemosen's Ajva
05958/96 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Mormor
Lystlunds Jazz
18284/99
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Mormorsfar
DKBRCH DKJCH Tell
21448/91 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Mormorsmor
Lystlunds Ecca
04396/92 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  

 

RESULTATER

Dato Prøve type Arrangør Klasse Præmiering Point total
05.04.2014 Schweissprøve Fastrup, Beagle Klubben Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1  
10.05.2014 Schweissprøve Alheden, Danmarks Jægerforbund Schweissprøve 400 meter / 20 timer 2  
15.06.2014 Schweissprøve Skive, Danmarks Jægerforbund Schweissprøve 400 meter / 20 timer 3  
22.06.2014 Schweissprøve Roldskov, Danmarks Jægerforbund Schweissprøve 400 meter / 20 timer 0  
28.06.2014 D J U Apporteringsprøve Videbæk, Danmarks Jægerforbund DJU's Apporteringsprøve Ikke bestået  
21.03.2015 Markprøve Stående Jagthunde Thorsø, Danmarks Jægerforbund Unghunde klasse 0  
11.04.2015 Markprøve Stående Jagthunde Give, Korthaarklubben Unghunde klasse 0  
21.06.2015 Ræveslæb Torsted, Korthaarklubben Ræveslæb Ikke bestået 0
02.08.2015 D J U Slæb & Apporteringsprøve Skjern, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg SLÆB OG APPORTERING Ikke bestået  
22.08.2015 D J U Slæb & Apporteringsprøve Hjallerup, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg SLÆB OG APPORTERING Ikke bestået  
29.08.2015 Markprøve Stående Jagthunde Jegerup, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
06.09.2015 Markprøve Stående Jagthunde Lendum, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
12.09.2015 Markprøve Stående Jagthunde Sydjyske Prøve Løgumkloster, Fjd Åben klasse 0  
23.10.2015 Ræveslæb Viborg, Danmarks Jægerforbund Ræveslæb Bestået 3
19.03.2016 Markprøve Stående Jagthunde Thorsø, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
25.06.2016 D J U Slæb & Apporteringsprøve RIBE, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg SLÆB OG APPORTERING Bestået 30
03.07.2016 Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve SKIVE, Danmarks Jægerforbund Udvidet apporteringsprøve Ikke bestået RK  
17.07.2016 Schweissprøve SDR. KLAUSIE, Korthaarklubben Schweissprøve 400 meter / 20 timer 2  
28.08.2016 Markprøve Stående Jagthunde BRAMMING, Fjd Åben klasse 0  
03.09.2016 Markprøve Stående Jagthunde SKIVE, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
10.09.2016 Markprøve Stående Jagthunde LØGUMKLOSTER, Fjd Åben klasse 0  
18.03.2017 Markprøve Stående Jagthunde THORSØ, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
19.03.2017 Markprøve Stående Jagthunde DALBYOVER, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 1  
22.03.2017 Markprøve Stående Jagthunde REJSBY BALLUM, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
08.04.2017 Markprøve Stående Jagthunde GIVE, Korthaarklubben Åben klasse 0  
21.04.2017 Ræveslæb SDR. KLAUSIE, Korthaarklubben Ræveslæb Ikke bestået 0
02.06.2017 Ræveslæb HJELM PLANTAGE, Korthaarklubben Ræveslæb Bestået 3
17.06.2017 Ræveslæb Humlemosen, Dansk Ruhår Klub Ræveslæb Ikke bestået 0
17.06.2017 Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve HUMMELMOSEN, Danmarks Jægerforbund Udvidet apporteringsprøve Ikke bestået RK  
29.07.2017 Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve FREDERICIA, Danmarks Jægerforbund Udvidet apporteringsprøve Bestået RK 228
03.09.2017 Markprøve Stående Jagthunde REJSBY BALLUM, Danmarks Jægerforbund Åben klasse IP
16.09.2017 Ræveslæb på fuldbrugsprøve Vendsyssel Ræveslæb Bestået 4

 


Udstillingsresultater:

Dato Sted Arrangør Dommer Præmiering
02.11.2014 Herning Dansk Kennel Klub Per-Harald Nymark VG.BK Plac.4
14.06.2015 Vissenbjerg Hallerne F J D Specialudstilling Conni Jakobsen Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR, BIS
08.08.2015 Bredsten Korthaarklubben John Christensen VG.BK
31.10.2015 Herning Dansk Kennel Klub Erik Petersen Exc.BK Plac.3
13.02.2016 Fredericia Dansk Kennel Klub Gunnar Jensen Exc.BK Plac.1 CK 2.BHK R.CERT R.CACIB
11.06.2016 Vejen Dansk Kennel Klub Jurate Butkiene Exc.BK Plac.2 CK 2.BHK R.CERT R.CACIB
12.06.2016 Vissenbjerg F J D Specialudstilling Annette Bystrup Exc.BK Plac.3 CK 3.BHK
06.08.2016 Bredsten Korthaarklubben Jessie Borregaard Madsen VG.BK Plac.4
10.06.2017 Vejen Dansk Kennel Klub Joyce Crawford-Manton VG.BK Plac.1
11.06.2017 Vejen Dansk Kennel Klub Wenche Eikeseth Exc.BK Plac.1
05.08.2017 Bredsten Korthaarklubben Erik Petersen Exc.BK Plac.1 CK 2.BHK CERT
06.08.2017 Odense Dyreskueplads Dansk Kennel Klub Svend Erik Løvenkjær Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR, 2.BIG


 

Resultater udland: (registreret på hudeweb)

Dato Prøve type Arrangør Dommer Dokument Resultat
13.04.2014 Tyskland Deutsch Kurzhaar Verband   Tysk Derby prøve DK10827_2013.pdf Se vedhæftede

 

Siden opdateret: 19-09-2017 22:15