Avls- og championatregister (A-C Register)
Hvordan bliver din korthår optaget i A-C Registeret
Klik på overskriften i den grå linie for at sortere på kolonnen, endnu et klik på samme overskrift sorterer modsat rækkefølge.
Klik på de understregede navne for at se stamkortet.
DKBRCH = Dansk Brugschampion DKJCH = Dansk Jagtchampion DKCH = Dansk Eksteriørchampion INTCH = International eksteriøærchampion KLBCHS = Klubchampion Schweiss
Klik på de understregede titler for at se titellisterne eller avlsregister tæver eller avlsregister hanner..

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z   Æ   Ø   Å  

 

Navn                                 * = kun stamtavle

Ejer

han /
tæve
avlsre-gister DKBRCH DKJCH DKCH INTCH KLBCHS

Andet

A Abildgaard's Dee 10496/92 * Uffe Søndergaard, Rødkjærsbro T 1995            
  Abildgaard's Joy DK07560/2013 Ingeborg Abildgård, Støvring T 2016   2016        
  Abildgaard's Jury DK07563/2013 Jørn Abildgård, Støvring H 2016            
  Adda 23698/84 * Jan Bech Kristensen, Nibe T 1987            
  Ami 09524/2002 Martin Ellegaard, Haderslev H 2005   2005 2005      
  Ann von der Christrose DK11534/2010 Johan Sørensen, Sønderborg T 2011            
  Aros 16472/89 * Kurt Roland Jensen, Hjørring H 1992   1994        
  Aslak 15098/94 * Leif hansen, Mariager H 1998   2001        
  Assia 23700/84 * Elis Nielsen, Kjellerup T 1990            
  Asta Vom Quendorfer See DK14860/2013 Glenn Bredum, Stenlille T 2017            
B Bakkevænget H.Trolle DK11836/2007 Allan Grundahl, Solrød Strand H 2011   2011 2011     SEJCH KBHV11 DKKV11
  Balder 36214/82 Jan Møllegaard, Haslev H     1989        
  Balko Vom Teufelsmoor DK13081/2014 Kaj Jensen, Fårevejl ST. H 2016            
  Bengo 05122/2000 Svend W. Larsen, Kr.Såby H       2005     KBHV03 KBHV04
  Bento 06696/99 * John Okholm, Hedensted H 2001            
  Bess 10203/2000 Uffe Jacobsen, Ringkøbing T 2007   2004        
  Bessie 10206/2006 Svend Erik Paulsen, Vojens T 2009   2009        
  Bibs 17746/87 * Hans H.Løzsch, Padborg T       1990      
  Bislevs Asi 09319/2006 Jes Peter Petersen, Rødekro H 2013            
  Bislevs Ax 09316/2006 Karl Georg Kristensen, Hals H 2010   2009 2010      
  Bislevs Citta DK06760/2013 Henning Skriver, Nibe T       2017      
  Bislevs Dina DK17200/2007 Poul Bislev, Gandrup T       2012      
  Bislevs Goss DK10789/2011 Pernille Hansen, Dronninglund H 2014   2015       NORDV12
  Bislevs H-Fie DK10792/2011 Poul Bislev, Gandrup T       2015      
  Bislevs Hilde DK10795/2011 Niels Korsbæk Nielsen, Fjerritslev T       2014 2014   NORDV12 SECH
  Bjørn 11078/89 * Jens Erik Dissing, Tårs H 1991            
  Bredsgaard's Ann 13617/94 Allan Bredsgaard, Terkelsbøl T 2000   2000        
  Bredsgaard's Elo 17599/2000 Allan Bredsgaard, Terkelsbøl H       2008      
  Bredsgaard's Fax 08989/2001 Bent Bundgård Jensen, Nykøbing Mors H 2007            
  Bredsgaard's Gro 10047/2002 Ove Rudbeck, Ribe T     2005        
  Bredsgaard's Oscar DK16840/2014 Henry Jensen, Snedsted H           2017  
  Broengen Laura 06888/97 * Christian Grønbjerg, Klemensker T       2001      
  Bruno 02546/91 * Arne Thorup, Gjerrild H 1995            
  Buster 19877/93 * Freddy Hansen, Roskilde H       1996      
  Buster 01496/94 * Peter Tindbæk, Grindsted H 1998   1999        
C Caja DK03717/2013 Uffe Søndergaard, Rødkærsbro T 2016   2017     2016  
  Cato DK10827/2013 Jacob Sørensen, Thorsø H 2017     2017      
  Chanel 03244/88 * Leif Sørensen, Hjørring T 1993            
  Chanell 07847/2002 Hans Martin Christensen, Tinglev T     2008        
  Charli DK03713/2013 René Jørgensen, Sakskøbing H 2016   2016        
  Chili DK17294/2012 Svend E. Poulsen, Vojens T 2017            
D Donna 04921/89 * Niels Jørgen Olsen, Roskilde T 1996            
  Dux 08567/2001 Lars Rasmussen, Vordingborg H 2007   2007        
E Emma Vom Deechmoor DK02071/2013 Carl Kristian Thomsen, Snertinge T 2016     2015 2016   SECH DKKV14 15 DKV15 INTCH(U)
  Engdraget's G. Cedo 08093/2003 John Okholm, Hedensted H 2007   2008        
  Evita 09081/2001 Kurt Grün, Tårs T 2004   2004        
F Fie DK04286/2013 Steen Kirk Jensen, Lem st. T 2015   2017        
  Fighter 16580/92 * Arne Joel Jensen, Horsens H 1997            
  Fjelstrup's Emil DK08063/2007 Andreas Dahl Andersen, Christiansfeld H 2011   2012        
  Fjelstrup's Gordon DK07277/2012 Andreas Dahl Andersen, Christiansfeld H 2017            
  Fjelstrup's Gry DK07284/2012 Martin Ellegaard, Haderslev T 2015   2015 2016      
  Flika 16720/88 * Christian Grønbjerg, Klemensker T 1993            
  Frei 04726/80 * Ingeborg Abildgaard, Støvring T     1989        
  Freja DK01403/2010 Jan Olsen, Rønne T           2014  
  Freja DK04307/2013 Kaj Hedegaard, Rødding T 2015            
  Fruetofte's Dux 19300/97 * Benny B. Christensen, Bramminge H 2003            
  Fuglsig's Leika 05658/94 * Bent Hesthaven, Læsø T 1997   1997        
G Gomard's Rex DK10031/2008 Michael Johannsen, Ørbæk H 2010            
  Gomard's Scott DK07845/2011 Knud Hansen, Katterød H       2013     DKV13
  Gravengaards G.Rico 24154/87 * Ole Egemose, Rudkøbing H 1992   1992        
  Gritt 17287/85 * Claus Søgaard Nielsen, St. Heddinge T 1990            
  Græsdalen Chicago 11802/2003 Kurt Grün, Tårs H 2006   2007        
  Græsdalen Gritt 11798/2003 Per Winther Jensen, Tårs T       2006 2007   DKKV06
  Græsdalen Malle 25572/87 * Jens Ejnar Hurup, Hjørring T 1992            
  Græsdalen Rina 31336/85 * Knud Roslin, Hobro T       1987      
  Græsdalen Tajga 25567/87 * Lars A. Nielsen, Hjørring T 1993            
  Grønbækgaard's Dino 05162/99 * Bjarne Jacobsen, Vodskov H 2002            
H Hals Bondens Reagan 16587/2006 Erling Jensen, Grindsted H 2010            
  Hals Bondens Tenna 08549/2001 Keld Nicolajsen, Grindsted T       2008      
  Harringgaards Akin 36783/84 * Børge J. Christensen, Brønderslev H 1988   1991 1989      
  Hejnerup's Aito 33760/85 * Arne Nielsen, Ringsted H 1989            
  Hejnerup's Ann 32639/81 * Hans Hansen, Tureby T       1983      
  Hejnerup's Bax 10776//99 Bjarne Axelsen, St.Heddinge H 2006   2006 2001 2003   NORDV00 KBHV01
  Hejnerup's Bess 09076/96 * Hans Hansen, Tureby T 2001     2000      
  Hejnerup's Hoff 33763/85 * Vagn Jensen, Haslev H 1992            
  Hejnerup's Janni 23065/85 * Mogens Andersen, Herfølge T 1989            
  Hejnerup's Lea 21563/89 * Jens Junker, Haslev T 1994            
  Hejnerup's Rocky 23071/85 * John Holm, Jyllinge H       1989      
  Hejnerup's Tell 23073/85 * Johnny Orsulak, Dannemare H       1988 1989    
  Henriksen's Cuba 00476/2001 Jens Chr. Stræde, Ringkøbing H 2003            
  Henriksen's Siri 12280/2005 Niels Jørgen Jørgensen, Grindsted T       2009      
  Henriksen's Skot 12278/2005 Kim Henriksen, Tårs H       2008     DKKV07
  Henriksen's Tino DK04851/2008 Jef Jacobsen & Lene Engholm, Holbæk H 2012     2012      
  Hvidbjerg's Cæsar 16214/96 * Erling Pedersen, Gram H 2000            
I                    
J Joy 18509/89 * Ingeborg Abildgaard, Støvring T 1993            
K Kamager's Azi 13778/2000 Allan Grundahl, Solrød Strand H 2004 2006 2004        
  Kannegårds Hambus 14617/93 * Bo Christensen, Vordingborg H 1996 1998          
  Kato DK17466/2014 Jesper Skouenborg, Børkop H 2017            
  Kira DK12365/2009 Kurt Grün, Tårs T     2012        
  Kluivert 10713/2003 Leif hansen, Mariager H     2010 2008      
  Knevelholm's Agassi 14020/93 * Beno Klitgaard, Harndrup H     1999        
  Korff's Jarkie 18055/99 Svend Poulsen, Vojens T     2007        
  Krimmelhav's Kannel 22718/92 * Kjeld Andreassen, Aalborg H 1995     1995      
  Kromann's Ejes Kliff 34283/81 * Niels Erik Kromann, Grindsted H       1985 1986    
  Kulsbjergs Erna 10846/84 P.Bilde Hansen, Køge T 1987            
  Kulsbjergs Riko 10842/84 Kaj Olsen, Nykøbing Falster H 1989 1990 1989        
L Lady 05551/80 Lars Harring, Jerslev T 1987            
  Lea 10204/2000 Johnny Rasmussen, Lemvig T 2005            
  Linda DK09060/2008 Valtchinov Simeonov Ventzislav, Tarm T     2011 2011      
  Lippa 17840/2003 Orla Lembcke Christensen, Lem St. T 2007   2008        
  Lundergårds Pasja 15167/84 Jan Andersen, Frederikshavn T 1988     1988      
  Lundergårds Paw 23028/82 Hans Ole Hansen, Sindal H       1986      
  Lystlunds Erebell 04400/92 Knud Hansen, Fåborg H     1998        
  Lystlunds Jazz 18284/99 Ove Petersen, Augustenborg T 2004            
  Læsøboen's Argos 03090/98 Niels Jørgen Christiansen, Randers H 2002   2002        
  Løtzsch's Bingo 27906/92 Hans Jørgen Krab, Maugstrup H 1995            
M Mejlby Bossi 17793/95 Ove Rudbeck, Ribe H 2000   2000 1998      
  Mejlby Dessie 15443/2005 Henry Jensen, Snedsted T     2008        
  Mejlby Dina 15445/2005 Søren Kronborg Nielsen, Tørring T 2007   2009 2009 2009   DKKV09
  Midtals Gorm 07243/2003 Mikkel Petersen, Augustenborg H 2006            
  Midtals Nala DK16158/2007 Thomas Hørup, Tjele T 2012            
  Mølholts Kia 09619/2005 Karl Georg Kristensen, Hals T 2008   2008        
N Nando Engholms 14397/98 Bjarne Culmsee, Hundested H 2001            
  Ninka 33495/83 Preben Østergaard, Lind T 1987     1987      
  Nordboen Alfa 09321/94 Svend Aage Jensen, Tårs H 2000   1998        
  Nordboen Ax 11425/93 Teddy Johansen, Filskov H       1996 1998    
  Nordboen Buster 09279/2002 Jens Bak, Brønderslev H 2002 2007          
  Nordboen Costa 16957/98 Svend Arent Jørgensen, Billund H 2002   2002        
  Nordboen Diane 01145/94 Allan Bredsgaard, Terkelsbøl T 2000     1996     KBHV95
  Nordboen Ebbe DK02800/2009   Vivian Kliver, haderslev H       2014      
  Nordboen Ena DK02809/2009 Karl Georg Kristensen, Hals T       2011     DKV11
  Nordboen Etna DK02804/2009 Jørn Rasmussen, Sommersted T 2012            
  Nordboen Flax 04880/2005 Benny B. Christensen, Augustenborg H 2007   2009 2010     KBHV10
  Nordboen Kalle 22692/94 Jørgen Arild, Brøndby H       1999      
  Nordboen Mille 23070/97 Søren Andersen, Tårs T 2000     2000      
  Nordboen Nelli 11434/2005 Birte Johansen, Ulstrup T     2010

2008

2009    
  Nordboen Paw 20826/90 Johs. Konnerup, Vrå H 1993            
  Nordboen Ryz 04879/2005 Knud Hansen, Katterød H 2010     2010      
  Nordboen Steffi 20828/90 Søren Andersen, Tårs T 2000 1996 1995        
  Nordboen Tarok 17133/80 Holger Høierup, Kastrup H       1984      
  Nordboen Tasso II 06259/87 Holger Høierup, Kastrup H       1990      
  Nordboen Zak 09277/2002 Karsten Højen, Brønderslev H 2005            
  Nordboen Ziggi 11427/93 Kurt Grün, Tårs T 1996            
  Nordboen Zuki 16801/2001 Søren Andersen, Tårs T 2003   2006 2003      
  Nordboen Witter (Frigg) DK13427/2008 E:Søren Andersen, Tårs
F:Benny B. Christensen, Augustenborg
T       2011     KBHV10
  Nørre Skindbjergs Steffi 01555/2002 Poul Bislev, Gandrup T       2004      
  Nørreøxe's Bernhardt 18893/91 Kurt Nielsen, Aalborg H 1996   1997        
  Nørreøxe's Buster 24389/90 Kurt Nielsen, Aalborg H 1994     1994 1996    
  Nørreøxe's Kuno DK10149/2008 Villy Andersen, Brovst H     2013     2014  
  Nørreøxe's Tejs DK10151/2008 Torben Hjardemål, Brovst H       2014      
  Nørreåen Ballet 18141/97 Børge J. Christensen, Brønderslev T 2001   2005        
  Nørreåen Epo 12448/2002 Birger Pedersen, Jerslev H 2006            
O Odin 09202/2002 Søren Kronborg Nielsen, Tørring H 2005   2008 2008 2009   WVW10
  Okslund's Hansi 21101/2002 Kaj Hedegaard, Rødding H 2007   2007        
  Okslund's Hold 21098/2002 Skjold Jepsen, Hovborg T       2005      
  Okslund's Kalle 19445/2006 Villy Andersen, Brovst H 2011   2011        
P Petermann's Gaia 16510/2001 Kirsten & Erik Petermann, Holsted T 2008            
  Petermann's Hera 08756/2003 Kirsten & Erik Petermann, Holsted T 2010            
  Petermann's Jokke DK08552/2007 Aage Lessmann, Grindsted H 2010            
  Petermann's Jolly DK08542/2007 Kirsten & Erik Petermann, Holsted T 2010   2013 2010 2012   DKV10
  Petermann's Maggie DK14900/2011 Kirsten & Erik Petermann, Holsted T 2014            
  Petermann's N-Emmie DK11254/2013 John Okholm, Hedensted T   2016          
  Petermann's Oban DK06377/2014 Anette Dalstrup Vesterholm, Holsted H       2016      
  Petermann's Oline DK06374/2014 Ove Hougaard Jørgensen, Nordborg T 2017            
  Pil 12656/2004 Poul Erik Elkjær, Sunds H 2008   2008        
Q Quin Von Der Madlage Kaj Hedegaard, Rødding T 2012            
R Rex 11014/92 Jørn Christiansen, Langå H       1995      
  Rico 09204/2002 Keld Østergaard, Bækmarksbro H 2006            
  Rie Von Der Jydebek DK01479/2009 Uffe Søndergaard, Rødkærsbro T 2010   2011     2014 DEKSG12
  Roslins Faust 13317/96 Kjeld Kløjgaard Nielsen, Aalborg H 1999   2002        
  Roslins Julle 17916/91 Knud Roslin, Hobro T       1993      
  Roslins Nero 19113/89 Orla Poulsen, Nørager H 1994            
  Roy 29038/95 Knud Hansen, Fåborg H       1999      
  Rugbjergs Hedda 17280/98 Martin Ellegaard, Haderslev T 2002            
  Rugbjergs Yaddie 25777/90 Lars Andreasen, Vedbæk T       1994      
  Rugbjergs Nanok 34086/83 Svend Arent Jørgensen, Billund H 1990   1989        
  Rugbjergs Nitouche 34080/83 Søren Andersen, Tårs T 1988   1989 1985      
  Rugbjergs Nobel 34083/83 Svend Aage Jensen, Tårs H 1988   1989        
  Rugbjergs Riko 01409/86 C og A Haugaard, Rødekro H 1998            
  Rugbjergs Soffi 26333/86 C og A Haugaard, Rødekro T 1990            
  Rugbjergs Tessi 28598/87 Sigvald Andersen, Lunderskov T 1990            
  Rugbjergs Tjacho 28601/87 Benny B. Christensen, Bramminge H 1990     1992      
  Rugbjergs Weika 23489/89 Erling Pedersen, Gram H 1994            
  Rugbjergs Wicki 23492/89 Henning Schmidt, Ribe T       1992      
  Rømø's Khan 05051/91 Per Svan Rasmussen, Hedehusene H 1995            
S Sabrina 03775/93 Kaj Jensen, Hørve T 1995            
  Sandi IIII 01316/98 Herluf S. Pedersen, Otterup T       2001      
  Sasja 21898/86 Ejvind Hansen, Aalborg T 1992   1992        
  Sif DK05470/2010 Roger Drue, Skamby T     2016        
  Sika 22640/85 Hans Ole Pedersen, Frederikshavn T              
  Sika 28287/88 Marianne Ladegaard Jensen, Brøndsted T 1991            
  Skipper 25837/80 Knud Sørensen, Rynkeby H       1983      
  Skovby Boen's Sillas (Futte) 20285/2006 Gorm Henriksen, Ringkøbing H 2010 2010 2010        
  Staal A-Tikka 12229/2003 Kim Staal, Fredensborg T      

2006

     
  Stenfeldt Julle 05659/82 Knud Roslin, Hobro T 1986            
  Stenholt Hus's Ronja DK22101/2008 Laila Bilberg, Sørvad T 2013            
  Steffi 19758/90 Hans Jørgen Krab, Vojens T 1993            
  Susi 18181/82 Jonna og Hugo Meincke, Ørslev T 1986            
  Søborggård's Bess DK16726/2011 Uffe Jacobsen, Ringkøbing T   2015          
  Søborggård's Krieger DK01831/2010 Preben Bach Christensen, Skanderborg H 2012            
  Søborggård's Max 08518/94 Jan Kjær Jensen, Troldhede H 1998            
  Søborggård's Mille DK01826/2010 Jørgen Peder Karlsen, Middelfart T 2012   2013        
  Søborggård's Remus DK12520/2008 Svend Arent Jørgensen, Billund H 2013            
  Søborggård's Sille 04713/2006 Steen Kirk Jensen, Lem St. T 2011            
  Søborggård's Sita 08521/94 Claus Fjederholt, Ringkøbing T 1998            
  Søborggård's Tess 09630/2005 Uffe Jacobsen, Ringkøbing T 2007   2009        
  Søborggård's Thor 09635/2005 Jens Erik Dissing, Tårs H 2008   2008        
  Søborggård's Trille 08522/94 Uffe Jacobsen, Ringkøbing T 1996   1998 1998      
  Søborggård's Walther DK01832/2010 Thomas Styrbæk Andersen, Egtved H 2014   2014        
  Søborggård's Zika 11434/98 Steen Kristiansen, Lem St. T 2001            
  Søborggård's Zøs 11436/98 Steen Jensen, Lem St. T 2002            
T Tahoo Laika 20416/81 Poul Th. Keller, Nykøbing F. T       1984      
  Tau 11803/85 A & J Kiholm, Rødekro T 1987            
  Teis 24265/90 Bjørn Filtenborg, Nykøbing M H 1994            
  Tejs 25987/81 Kristian Berg, Billund H       1984      
  Tell 21448/91 Ole Egemose, Rudkøbing H 1996 1997 1998        
  Tell 11383/95 Martin Bjørn Hemme, Ribe H 2000            
  Tess DK07997/2012 Jakob Albæk, Tim T 2017            
  Tessan 34828/83 Johan Sørensen, Ullerup T 1985            
  Tessan's Bitzi 05689/2003 Johan Sørensen, Sønderborg T 2007            
  Tessan's Førgi DK20522/2007 Johan Sørensen, Sønderborg T 2010            
  Tessan's Guf DK10617/2010 Jan Schmidt, Aabenraa H 2014            
  Tessan's Queen 08362/96 Johan Sørensen, Sønderborg T 1999            
  Tessan's Rocket 20196/96 Johan Sørensen, Sønderborg H 2001            
  Tessan's Æske 03971/2000 Kurt Nielsen, Aalborg H 2003     2003      
  Tessie 12253/85 Poul Th. Keller, Nykøbing F. T 1989     1987      
  Thor 11939/2000 Svend Aage Jensen, Tårs H 2007   2006        
  Tikka 29153/91 Uffe Jacobsen, Ringkøbing T 1998   1998        
  Tina 01376/76 Hans Friis, Brabrand T       1981      
  Toes' Alaska 07137/2005 Kurt Grün, Tårs T     2009 2008 2009   DKKV08
  Toes' Arkansas DK08651/2007 Leo Dannelelv, Jerup H 2012   2013 2012 2013   SECH DKV11 KBHV12 DENEUJSG12
  Toes' Brahms16247/98 Karl Georg Kristensen, Hals H 2001 2002         SEJCH
  Toes' G Collett DK05290/2011 Kurt Grün, Tårs T     2016        
  Toes' H.Gysse DK06309/2012 Niels Jørgen Nielsen, Spøttrup T     2017        
  Toes' Krohg DK07762/2010 Kurt Grün, Tårs H     2013        
  Toes' Krøyer DK07759/2010 Gorm Henriksen, Ringkøbing H     2016        
  Toes' Tuxen DK07760/2010 Kurt Pedersen, Varde T 2014            
  Toes' Vivaldi 11659/97 Kim Henriksen, Tårs T 2001 2003 2000        
  Trille 26339/85 Ejgil Videbæk, Videbæk T     1994        
  Trille 17839//2003 Uffe Jacobsen, Ringkøbing T 2007   2008        
  Troldfuglens My DK04554/2013 Laila Bilberg, Sørvad T       2017      
  Tørnqvists Skipper 07996/98 Kaj Tørnqvist, Ribe H       2001      
U Uldjydens Aico 26649/88 Kjeld Andreassen, Aalborg H 1990     1995      
  Uldjydens Aja 26655/88 Johan Sørensen, Ullerup T 1991            
  Uldjydens Dina 10652/88 Olga Jepsen, Hovborg T 1991     1991      
  Uldjydens Dino 10655/88 Niels Jørgen Jørgensen, Grindsted H 1990   1993 1991      
  Uldjydens Mirell 20654/86 Anne Grethe Larsen, Videbæk T 1990            
V Vildholts Lonnie 24123/84 Inga og Egon Andersen, Give T 1986     1986      
  Vildholts Mille 2 16958/87 Chr. Hansen, Broager T       1990      
  Vildholts Rya 28383/85 Gunnar Andersen, Randers T 1989            
  Vildholts Roy 24130/84 Hans Friis, Brabrand H 1998            
  Vitus DK04284/2013 Martin Nielsen, Kastrup H 2016   2017 2016 2017   SECH
  Vorrevangens Pedro 01586/85 Hans Jørgen Krab, Maugstrup H 1990   1990        
W Wanstrup's Pan 22359/98 Kim Staal Nielsen, Fredensborg T       2002      
  Weim-bo's C-Faust DK06905/2012 Poul-Rikard Ebbesen, Rønne H 2017     2015      
X                    
Y                    
Z Zar DK09815/2015 Preben Bach Christensen, Skanderborg H 2017   2017        
Æ                    
Ø Ørstedmark's Aron 08831/96 Jens Chr. Stræde, Ringkøbing H 1999   2000        
  Østedgaard's Malte 20760/2006 Jens Arne Hald, Støvring H 2010   2010        
Å                    

Siden opdateret: 09-11-2017 20:38