Schweissprøver 2017

Siden opdateret: 08-10-2017 09:29

  3t 400 m 20t 400m 20t 1000m 40t 1000m
  1 pr 2 pr 3 pr 0 pr 1 pr 2 pr 3 pr 0 pr 1 pr 2 pr 3 pr 0 pr 1 pr 2 pr 3 pr 0 pr
30/9-2017 Rold Skov - Korthaarklubben                         2      
19/8-2017 Rold Skov - Korthaarklubben                                
13/8-2017 Skive - Korthaarklubben                                
6/8-2017 Gludsted - Dansk Ruhår Klub (DRK) 1   1   1                      
16/7-2017 Torsted - Korthaarklubben 3   1     1               1   1
2/7-2017 Sjælland - Korthaarklubben - Kårup Skov     1 1                        
17/6-2017 Als - Korthaarklubben   -     AFLYST                                
11/6-2017 Skive - Korthaarklubben 1 1   1                       2
11/6-2017 Sjælland - Korthaarklubben - Aggersvold/Jyderup skov               1   1   1        
10/6-2017 Sjælland - Korthaarklubben - Aggersvold skov   3   4                        
28/5-2017 Bornholm - Dansk Ruhår Klub (DRK) 1             1           1    
20/5-2017 Rold Skov - Korthaarklubben                 1       1      
12/5-2017 Aabenraa - Dansk Ruhår Klub (DRK) 1 1     1                      
7/5-2017 Torsted - Korthaarklubben 5               1              
6/5-2017 Tårs - Korthaarklubben 1 1     1 1     1              
29/4-2017 Læsø - Dansk Ruhår Klub (DRK)         1                      
23/4-2017 Gludsted - DKK kreds 6 1                              
23/4-2017 Annebjerg - Dansk Schweisshundeforening       1 1                      
23/4-2017 Aars - Dansk Ruhår Klub (DRK)         1                      
26/3-2017 Rold Skov  - Korthaarklubben 1 1 1           1              

 I alt      

15 7 4 7 5 2   2 4 1   1 3 2   3

Ny hhundefører og hund i schweissregisteret

DK10704/2015 Græsdalens SS Martha og Mads Winther Jensen er nu optaget i Dansk Schweissregister

 
Foto: Christina Bøgh Christiansen

Tillykke og god arbejdslyst i registeret.

Opdateret 8/10-2017


30/8-2017 Rold Skov - Korthaarklubben  

     

Ved KHKs 1000 meter 40 timer schweissprøve i Rold d. 30. september deltog 10 hunde. 8 bestod med 1. Pr. 2 Korthårede som deltog -
Qato Dk 07992/2012 e/d Andreas Ørskov, 1. pr. og bedste kort hår,
Sydvestjyden I. Kansa, Dk06998/2016 e/f Villy Andersen, 1. pr.

Venlig hilsen
Villy Andersen

    

Opdateret 3/10-2017


Ny hund i schweissregisteret

Jan Olsen med Sydvestjyden's H.Balder DK00398/2015 Har bestået Testprøven til optagelse i Schweisseregisteret og er dermed optaget i registeret

Venlig hilsen
Christian

Opdateret 11/9-2017


19/8-2017 Rold Skov - Korthaarklubben          


13/8-2017 Skive - Korthaarklubben     


6/8-2017 Gludsted - Dansk Ruhår Klub Klub (DRK)

Her er lige lidt til jeres hjemmeside på schweiss.

23 hunde deltog på prøven (2 korthår) 18 blev præmieret.
12 hunde med 1. præmie, 3 med 2. pr. 3 med 3. pr. og 5 med 0. pr.

3 timer 400 meter 1.præmie
Gismo DK10340/2016, E/F: Thomas Styrbæk Andersen, Egtved

3 timer 400 meter 3.præmie
Kejser DK09814/2015, E/F: Kurt Pedersen, Varde

Mvh Vitter

Opdataret: 8/8-2017


16/7-2017 Torsted - Korthaarklubben                                fotoserie Ellen Jørgensen

Schweissprøve i Sdr. Klausie /Torsted 16.07.2017

24 startende hunde af forskellig race. - 7 korthår.


Resultater:
1000 m/40 timer
2. præmie Qato Dk07992/2012, 28/04-2012, H, Bsmb. (Søborggård's Remus - Søborggård's Sille) O: Steen Kirk Jensen, 6940 Lem St. E: Andreas Ørskov, Baneledet 3, Velling, 6950 Ringkøbing
0 præmie Dior Dk06884/2016, 24/03-2016, T, Brun, (Tobi Vom Gleistal - DKJCH Caja) O: Uffe Søndergaard, 8840 Rødkærsbro. E: Jacob Hudlebusch Nikolajsen, Lendumvej 210, Åsted, 9900
Frederikshavn

400 m/20 timer
2. præmie Lystlunds Coco-Chanel Dk07482/2013, 25/04-2013, T, Bsmb. (RSCH Lystlunds Æ-Utaka - Ottilie Vom Geestmoor) O: Otto Brunhøj Jensen, 6240 Løgumkloster. E: Ulla Vestergaard, Foldingbrovej 19, Nr Hjarup, 6230 Rødekro

400 m/3 timer
1.præmie + pokal Sydvestjyden's Indie Dk07003/2016, 05/04-2016, T, B/MG. (DKJCH Nørreøxe's Kuno - Ambi)(w) O: Jakob Poulsen, 6760 Ribe. E: Peter Damgaard, Søndertoften 5, 6950 Ringkøbing
1. præmie Petermann's Okie Dk06372/2014, 01/04-2014, T, Brun, (DKCH DKJCH SEJCH Bakkevænget H. Trolle - DKCH INTCH DKJCH Petermann's Jolly) EO: Erik Petermann, Kirsten Petermann, Søndergade 44, 6670 Holsted, Fører: Kirsten Petermann
1. præmie Brejdablik's Gro Dk03674/2014, 28/02-2014, T, Bsmb. (Bredsgaard's Nemo - DKCH INTCH DKJCH Mejlby Dina) EO: Søren Kronborg, Bygade 35, 7160 Tørring
3.præmie Kajser Dk09814/2015, 04/05-2015, H, Brun, (Søborggård's Krieger - Toes' Tuxen) EO: Kurt Pedersen, Varde Landevej 73, 6800 Varde,

Opdataret: 17/7-2017


2/7-2017 Kårup Skov - Sjælland - Korthaarklubben          katalog     

Resultater fra schweissprøven Kårup skov Sjælland der blev uddelt 1x1 præmie
1x2 præmie 2x3 præmie og 3x0 præmie
Der var tilmeldt 2 korthår en fik 3. præmie.

400/3 timer
Aya DK.04606/2016 E. Søren Bendtsen F. Dorthe Poulsen Slagelse 3.Præmie.

MVH.
Hanne og Kaj.

Opdataret: 3/7-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK04606/2016 Aya Bo Christensen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 3
DK04283/2013 Duke Bo Christensen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 0

 


17/6-2017 Als - Korthaarklubben        AFLYST


11/6-2017 Skive - Korthaarklubben                    katalo

På schweiss prøven i Skive den 11-6-2017 deltog 5 korthår.

Brejdabliks Gro 400M 3 tim 2. pr ejer Søren Kronborg.
Donna 400M 3 tim 1. pr Bedste korthår ejer Annika Rytz

Mvh Villy

Opdataret: 22/6-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK13353/2015 Donna Søren Krabbe Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1
DK03674/2014 Brejdablik's Gro Søren Krabbe Schweissprøve 400 meter / 3 timer 2
DK06884/2016 Dior Søren Balle Povlsen Kibsgaard Schweissprøve 1000 meter / 40 timer 0
DK06998/2016 Sydvestjyden's I. Kansa Anders Laigaard Schweissprøve 1000 meter / 40 timer 0
DK16189/2015 Arnbjergs Bella Annette Kiørboe Schweissprøve 400 meter / 3 timer 0

 


11/6-2017 Sjælland - Korthaarklubben Aggersvold / Jyderup skov              katalog

 

Hermed resultater fra schweissprøven Aggersvold/Jyderup Skov den 11.03.2017
der var tilmeldt 4 hunde 2x400 og 2x1000 meter 20 timer det blev til en 1x2
Præmie.

Præmieret Korthår.

Staal F-Ghana DK. 05028/2015 E/F. Kim P. Staal 1000 meter 20 timer 2.Præmie


MVH.
Hanne og Kaj.

Opdataret: 12/6-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK05028/2015 Staal F-Ghana Lars Svendsen Schweissprøve 1000 meter / 20 timer 2
DK14860/2013 Asta vom Quendorfer See Lars Svendsen Schweissprøve 1000 meter / 20 timer 0
DK18874/2016 Idefix von der Hansaburg Lars Svendsen Schweissprøve 400 meter / 20 timer 0

 


10/6-2017 Sjælland - Korthaarklubben Aggersvold skov              katalog        

Resultater for schweissprøven Aggersvold Skov der var tilmeldt 18. hunde der blev udelt 4x1 præmie 4x2 præmie 1x3 præmie 7 bestod ikke en afmeldt vi havde et meget fint vær høj sol og meget varmt.

Korthår der fik præmie.

Hals Bondens Bono dk. 09937/2010 E/F Sven W Larsen 2. Præmie
Jolka dk. 16757/2015 E Kristian Thomsen F. Børge Wæverstrøm 2.Præmie
Aya dk. 04606/2016 E/F. Dorthe V Poulsen.2.Præmie

MVH.
Hanne og Kaj.
   

Opdataret: 12/6-2017     

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK04606/2016 Aya Leif Stonor Nielsen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 2
DK09937/2010 Hals Bondens Bono Kim Peter Staal Schweissprøve 400 meter / 3 timer 2
DK16757/2015 Jolka Leif Stonor Nielsen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 2
DK10057/2015 Ørstedmark's Tenna Kim Peter Staal Schweissprøve 400 meter / 3 timer 0
DK14128/2016 Fjelstrup's Ivalu Leif Stonor Nielsen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 0
DK04283/2013 Duke Kim Peter Staal Schweissprøve 400 meter / 3 timer 0

  


28/5-2017 Bornholm - Dansk Ruhår Klub Klub (DRK)

Her resultat fra DRK schweiss prøve på Bornholm 28.05.17


3t/400m
DK07000/2016 Sydvestjydens I Asta, fører Christian Grønbjerg 1.pr og pokal


20t/400m
DK06304/2012 Toes H Goti, fører Jørn Bjerrum Hansen, 0. pr


40t/1000m
DK00398/2015 Sydvestjydens H Balder, fører Jan Olsen. 2. pr.


Mvh Lars Hansen

Opdataret: 8/6-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK00398/2015 Sydvestjyden's H.Balder Lars Erik Hansen Schweissprøve 1000 meter / 40 timer 2
DK06304/2012 Toes' H. Goti Jesper Sommer Nielsen Schweissprøve 400 meter / 20 timer 0
DK07000/2016 Sydvestjyden's I.Asta Jesper Sommer Nielsen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1

 


20/5-2017 Rold Skov - Korthaarklubben            katalog

Schweissprøve i Roldskov lørdag d. 20. maj 2017


Følgende korthårede deltog:
1000m/40t - Græsdalens Martha, Dk 10704/2015, e/f: Mads Winther Jensen, Tårs, 1. præmie + bedste korthaar
1000m/20t. - Sydvestjyden´s Kansa, Dk6998/2016, e/f: Villy Andersen, Halvrimmen, 1. præmie.



Venlig hilsen
Mona

Opdataret: 22/5-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK10704/2015 Græsdalen SS Martha Dan Schüsler Vestergaard Schweissprøve 1000 meter / 40 timer 1

 


12/5-2017 Aabenraa - Dansk Ruhår Klub Klub (DRK)

Resultat fra Schweissprøve i Aabenraa d. 12.5.17

400 m 20 timer
pr
Fjelstrups Gordon dk07277/2012 Andreas Dahl Andersen – pokal bedste hund på 400m 20 timer

400 m 3 timer
1. pr
Petermanns Puk dk 03964/2015 Henrik Kurt Christensen
2. pr
Donna dk13353/2015 Annika Rytz

Mvh

Jørgen Duus
 

Opdataret: 13/5-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK03964/2015 Petermann's Puk Vagn Møller Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1
DK07277/2012 Fjelstrup's Gordon Keld Pedersen Schweissprøve 400 meter / 20 timer 1
DK13353/2015 Donna Vagn Møller Schweissprøve 400 meter / 3 timer 2

 


7/5-2017 Torsted - Korthaarklubben


En del af de præmierede


Pokalvindere


DK08181/2016 Lystlunds Grigg ejer Jonas Alstrup
Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1.præmie+ POKAL


DK07992/2012 Qato ejer Andreas Ørskov
Schweissprøve 1000 meter / 20 timer 1.peæmie ? POKAL

 

DK08181/2016

Lystlunds Grigg

Korthåret Hønsehund

Jonas Alstrup

Schweissprøve 400 meter / 3 timer

1 + Pokal

 

 

 

 

 

 

DK11617/2016

Bislevs Petra

Korthåret Hønsehund

Benny Green Jørgensen

Schweissprøve 400 meter / 3 timer

1

DK06882/2016

Donna

Korthåret Hønsehund

Morten Søndergaard

Schweissprøve 400 meter / 3 timer

1

DK12034/2015

Troldfuglens Phoenix

Korthåret Hønsehund

Laila Bilberg

Schweissprøve 400 meter / 3 timer

1

DK17728/2015

Gørtlers Bjørn

Korthåret Hønsehund

Steen Kristiansen

Schweissprøve 400 meter / 3 timer

1

           

DK07992/2012

Qato

Korthåret Hønsehund

Andreas Ørskov

Schweissprøve 1000 meter / 20 timer

1+ Pokal

Opdataret: 8/5-2017


6/5-2017 Tårs - Korthaarklubben


Præmierede korthår

Pokalvinder

 

Der blev d. 6 maj afholdt en veltilrettelagt schweissprøve ved Tårs af Prøveleder Per Winther Jensen. Dommer Peter Andersen og stifinder Mads Winther Jensen
Der deltog 5 korthårede og 1 kleiner münsterländer og alle blev præmieret:

1000 m/20t. - Dior, Dk6884/2016, e/f: Jacob Hundlebusch Nikolajsen, Åsted, Frederikshavn, 1. præmie og pokal.
400m/20t. - Sydvestjyden´s Kansa, Dk6998/2016, e/f: Villy Andersen, Halvrimmen, Brovst, 1. præmie.
400m/20t. - Bislevs Goss, Dk10789/2011, e: Pernille Hansen, f: Per Morville Jensen, Dronninglund, 2. præmie.
400m/3t. - Korsbæk F. Kejser, Dk10759/2015, e/f: Richard Andersen, Skovsgaard, Brovst, 1. præmie.
400m/3t - Fjelstrup’s Ino, Dk14123/2016, e/f: Per Morville Jensen, Dronninglund, 2. præmie.


Med venlig hilsen

Mona Madsen
Gl. Kongevej 16
9460 Brovst
 

Opdataret: 9/5-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK06884/2016 Dior Peter Andersen Schweissprøve 1000 meter / 20 timer 1
DK06998/2016 Sydvestjyden's I. Kansa Peter Andersen Schweissprøve 400 meter / 20 timer 1
DK10759/2015 Korsbæk F. Kejser Peter Andersen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1
DK10789/2011 Bislevs Goss Peter Andersen Schweissprøve 400 meter / 20 timer 2
DK14123/2016 Fjelstrup's Ino Peter Andersen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 2

 


29/4-2017 Læsø - Dansk Ruhår Klub Klub (DRK)

Dior DK06884/2016 og Jakob Hurdlebush bestod 20 t 400 m schweiss med en 1 pr. på prøven på Læsø

Sendt fra min iPhone (Uffe Søndergaard)

Opdataret: 30/4-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK06884/2016 Dior Jan Niemann Jensen Schweissprøve 400 meter / 20 timer 1

 


23/4-2017 Gludsted - DKK kreds 6

DKK kreds 6. Schweisprøve i Gludsted Plantage. Lystlunds Debbi med Elis Nielsen, Kjellerup
1. Pr. 400 m 3 timer

Sendt fra min iPhone (Uffe Søndergaard)

Opdataret: 28/4-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK13357/2015 Debbi Lars Steffensen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1

 


23/4-2017 Annebjerg - Dansk Schweisshundeforening

Hermed resultat fra Schweisshundeforeningens schweissprøve ved Annebjerg, søndag den 23. April
To korthaarede hønsehunde stillede på denne prøve, ud af 21 tilmeldte ekvipager. 1 Korthaar afmeldt.

400 meter / 3 timer
Jolka, fører Carl Kristian Thomsen: 0. Præmie

400 meter / 20 timer
Staal F-Ghana, fører Kim Staal: 1. Præmie

Med venlig hilsen
Kim Staal

Opdataret: 24/4-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK05028/2015 Staal F-Ghana Ib Larsen Schweissprøve 400 meter / 20 timer 1
DK16757/2015 Jolka Kristian Graversen Schweissprøve 400 meter / 3 timer 0

 


23/4-2017 Aars - Dansk Ruhår Klub Klub (DRK)

Abildgaards Joy 1 pr 400m 20t i Aars Idag. Eneste korthaar. 32 andre deltog .

Sendt fra min iPhone (Ingeborg Abildgaard)

Opdataret: 24/4-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK07560/2013 Abildgaard's Joy Jørn Lund-Thomsen Schweissprøve 400 meter / 20 timer 1

 


26/3-2017 Rold Skov  - Korthaarklubben            katalog


Mads Vinther bedste korthår

Deltagende korthår

 

Her er resultaterne ra schweissprøven i Rold 26-3-17. En vel tilrettelagt prøve af Dan Vestergård og hans hjælpere.
27 deltog, 14 x 1.pr, 6 x 2.pr, 2 x.3.pr,

4 korthår deltog
 

KORSBÆKS F. KEJSER, 400M/3T, 3. pr., EJER RICHARD ANDERSEN, BROVST
SYDVESTJYDENS I. KANSA, 400 M/3T., 1.pr., EJER VILLY ANDERSEN, BROVST
FJELSTRUPS INO, 400M /3T., 2. pr., EJER PER MORVILLE JENSEN, DRONNINGLUND
GRÆSDALENS MARTHA, 1000M /20T, 1.pr., ejer Mads Winther Jensen, Tårs, BEDSTE KORTHÅR.

Venlig hilsen
Villy Andersen, Brovst

Opdataret: 26/3-2017

Reg.nr. Navn Dommer Klasse Præmiering
DK06998/2016 Sydvestjyden's I. Kansa Brian Seitzberg Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1
DK10704/2015 Græsdalen SS Martha Brian Seitzberg Schweissprøve 1000 meter / 20 timer 1
DK10759/2015 Korsbæk F. Kejser Brian Seitzberg Schweissprøve 400 meter / 3 timer 3
DK14123/2016 Fjelstrup's Ino Brian Seitzberg Schweissprøve 400 meter / 3 timer 2