Fuldbrugsprøver 2012
Klik på det understregede eller kameraet/billedet for at se mere

(max point 264 med rapportering - max point 256 uden rapportering)
(1.præmie min 230 point - 2.præmie min 200 point - 3.præmie min 170 point)

(1.præmie: Remarb. 4.- Ræveslæb 4.- Vand-effektivitet 4 - Vandpassion 4  - Mark-rejsning 3
2.præmie: Remarb. 3. - Ræveslæb 3. - Vand-effektivitet 4 - Vandpassion 3  - Mark-rejsning 2
3.præmie: Remarb. 2. - Ræveslæb 2. - Vand-effektivitet 2 - Vandpassion 2 )
 


Grindsted d. 16. + 17. september
Dejbjerg 22. + 23.september

Vordingborg d. 18. + 19. september
Sønderjylland d. 22. + 23. september
Fyn d. 22. + 23. september
 

Terkelsbøl d. 15. + 16. oktober

Se deltagerne her

Fuldbrugsforside 2012 - klik her


Terkelsbøl d. 15. + 16. oktober 

Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.
1 Korthår Quin von der madlage DK23333/2009 Kaj Hedegaard 246/1 pr.
2 Korthår Nørreøxe's Kuno DK10149/2008 Villy Andersen 240/1 pr.
4 Ruhår Hoss II von Spanger-Forst DK18003/2009 Poul R. Sørensen 238/1 pr.
3 Korthår Petermann's Jolly DK08542/2007 Erik Petermann 234/1 pr.
5 Ruhår Lillehedens C. Sille DK10828/2007 Steen Larsen 236/2 pr.
6 Ruhår Heksehulens Finka DK01792/2009 Ole Schmidt 227/2 pr.
7 Ruhår Carlos DK08235/2011 Jesper Kærgaard 226/3 pr.
8 Korthår Toes' Arkansas DK09707/2009 Leo Dannerelv 223/3 pr.
9 Korthår Bredsgaards Kino DK18898/2006 Ib Kliver 216/3 pr.
10 Korthår Nordboen Baxter DK10507/2007 Gunnar Dahl 246/0
11 Ruhår Laukærs Buster DK06834/2009 Ole Krog Jensen 238/0
12 Ruhår Østervangens Fanny DK11489/2010 Tommy Hougaard 238/0
14 Korthår Nordboen Etna DK02804/2009 Jørn Rasmussen 213/0
15 Korthår Stenholt Hus's Ronja DK22101/2008 Laila Bilberg 205/0
13 Korthår Nordboen Ebbe DK02800/2009 Vivian Kliver 203/0
16 Langhår A' Carla DK13458/2010 Gitte Becher 176/0
17 Langhår Smækbjerg Centa DK16134/2008 Bent Christensen 124/0

 

      1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 4 3 4 4 2 2 4 4 4 3 4 0 4 4
Rapportering 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 0 0 4 4 0
Skovsøg 2 3 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4 3 4 4 3 4 4
Fri ved fod 2 4 4 4 3 4 4 4 4 2 4 4 4 4 2 4 4 4
Aflægning 2 4 0 3 4 4 2 4 0 4 4 4 2 0 4 0 4 4
Ro på post 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 3 3
I alt skovarb. 82 76 86 86 81 84 88 70 74 88 88 78 55 64 58 84 64
                                       
Vandarb. Effektivitet 5 4 4 4 4 4 3 2 4 4 4 4 4 4 3 4 2 1
Vandpassion  4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4 3 4 3 2
Apportering 4 4 4 4 4 4 2 4 4 4 4 3 4 4 4 4 3 3
Lydighed og dirigerbarhed 2 4 4 2 4 2 2 2 4 2 1 3 3 4 3 2 2 2
I alt vandarb. 60 60 56 60 56 43 42 60 56 54 54 58 60 49 56 38 29
                                       
Markarbejde Effektivitet 5 4 4 4 4 3 4 4 3 3 4 3 4 4 4 3 2 3
Søg, fart, stil 4 4 4 3 4 4 4 4 4 3 4 4 4 3 4 4 4 3
Stand 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 0
Rejsning 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4 3 0 0
Ro i opflugt/bortløb 3 4 4 4 0 4 4 0 2 4 4 2 4 4 2 4 0 0
Apportering 4 4 4 4 4 4 3 4 4 3 4 4 4 4 4 2 0 0
Respekt 1 4 4 0 0 4 4 4 4 3 0 4 4 4 0 4 4 0
Sekundering 1 0 0 0 0 4 0 4 4 0 4 3 0 0 0 4 4 0
Lydighed og letførlighed 2 4 4 4 4 2 4 4 4 2 4 4 3 3 3 3 4 2
I alt markarb. 104 104 96 88 99 100 96 93 4 104 96 102 98 92 89 54 31
                                       
  Total   246 240 238 234 236 227 226 223 216 246 238 238 213 205 203 176 124
                                       
  Præmie   1 1 1 1 2 2 3 3 3 0 0 0 0 0 0 0 0
                                       
  Katalognummer   11 1 5 3 8 16 13 4 6 7 14 10 15 17 9 12 2

Opdateret 9/1-2013


FUME d.12 og 13.oktober  

 

Dansk Kennel Klub

Arrangør 

FUV

Præmieliste

Sted                        

Esbjerg

Prøver

Dato

12-13 Okt

 

Prøveart

FUME

 

Dommer

Niels E Kromann, Bjørn Hemme

 

Kat.

nr.

DKK reg. nr.

Navn

Race

Point

Æres-

præmie

 

2

Dk16158/ 2007

Midtals’s Nala

Thomas Hørup

kH

250

1 V

4

Dk5293 / 2209

Soffi

Knud Bøndegård

RH

247

2 V

9

Dk17021/2009

Vendelboen’s Ivan

Bent Hansen

RH

243

3 V

5

 

20147/2008

Chilli

Jan Feigh

RH

235

 

 

7

10444/2007

Hjortlund’s Zuki

Fl. Thune-stephensen

RH

233

 

8

 

08063/2007

Fjelstrup’s Emil

Anreas Andersen

KH

225   

Mangler en and

3

 

09099/2006

Barmosen’s Nynne

Bo Kristensen

RH

240

2 omstart ræv

1

 

11088/2009

Hekla

Morten Juul

RH

189

 

 

6

Dk06944/2010

Lykkeager’s Tejs 

Dan Hartvig Jacobsen

RH

163

 

 

Fuldbrugsprøven ved:   
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Rapportering 2                    
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 2 4 4  
Skovsøg 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Aflægning 2 4 4 4 4 4 4 4 4 0  
Ro på post 2 3 4 4 4 4 4 4 4 3  
Apportering 4 4 4 4 3 4 4 4 2 4  
I alt skovarb.                    
                         
Vandarb. Effektivitet 5 4 4 4 4 4 1 4 0 0  
Vandpassion  4 4 4 4 4 4 1 4 3 0  
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 1 0  
Lydighed og dirigerbarhed 2 4 4 4 4 4 2 4 2 0  
I alt vandarb.                    
                         
Markarbejde Effektivitet 5 4 3 3 3 3 4 3 3 4  
Søg, fart, stil 4 4 4 3 4 3 4 4 4 3  
Stand 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Rejsning 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Ro i opflugt/bortløb 3 4 4 4 4 0 4 4 4 1  
Apportering 4 4 4 4 3 4 4 4 2 4  
Respekt 1 4 4 4   4 4 4 4    
Sekundering 1       0 4 4 3      
Lydighed og letførlighed 2 4 4 4 4 3     4 4 3 3  
I alt markarb.                    
                         
  Total   250 247 243 235 233 225 240 189 163  
                         
  Præmie   1V 2V 3V              

 

Opdateret 15/10-2012


Skive d. 22. og 23. september 

Placeringsliste Skive 22-23/9-2012       
Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.
1 Ruhår Kærholt Mads (Enzo) DK00880/2009 Flemming Ransborg 251/1 pr.
2 Ruhår Åkjærs Bølle DK01672/2008 Poul Søndergaard 249/1 pr.
3 Korthår Midtals' Nala DK16158/2007 Thomas Hørup 246/1 pr.
4 Ruhår Hjortlund's Zuki DK10444/2007 Fl. Thune-Stephensen 246/1 pr.
5 Ruhår Vendelboen's Ivan DK17021/2009 Bent hansen 240/1 pr.
6 Ruhår Lilleheden's C. Rollo DK10822/2007 Bjarke Hentze 237/1 pr.
7 Ruhår Bosse DK11087/2009 Per Svendsen 235/1 pr.
8 Ruhår Lilleheden's C. Sille DK10828/2007 Steen Larsen 232/2 pr.
9 Korthår Nordboen Baxter DK10507/2007 Gunnar Dahl 227/2 pr.
10 Korthår Toes' Arkansas DK08651/2007 Leo Dannerelv 227/0 
11 Ruhår Hoss II von Spanger-Forst DK18003/2009 Poul Møller Sørensen 188/0
12 Korthår Nørreøxe's Kuno DK10149/2008 Villy Andersen 174/0
13 Ruhår Fredskovs Maclaren DK03799/2007 Max Frederiksen 94/0

 

      1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Rapportering 2 4 4                      
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 4 4 0
Skovsøg 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 1
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3
Aflægning 2 4 4 4 4 0 4 4 4 2 4 2 0 0
Ro på post 2 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 3 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4
I alt skovarb. 96 96 88 88 80 88 84 88 77 83 84 78 52
                               
Vandarb. Effektivitet 5 4 4 4 4 4 4 4 3 4 2 4 4 0
Vandpassion  4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 1
Lydighed og dirigerbarhed 2 4 4 3 4 4 4 4 1 3 1 4 4 0
I alt vandarb. 60 60 58 60 60 60 60 49 58 40 60 60 20
                               
Markarbejde Effektivitet 5 3 3 4 4 4 3 4 4 4 4 3 2 2
Søg, fart, stil 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 2
Stand 3 4 4 4 4 4 2 4 4 4 4 2 0  
Rejsning 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4      
Ro i opflugt/bortløb 3 4 4 4 4 4 4 0 3 2 4     0
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4      
Respekt 1                         0
Sekundering 1       0   0 3     4 3 4  
Lydighed og letførlighed 2 4 3 4 3 4 4 4 3 3 4 4 3 2
I alt markarb. 95 93 100 98 100 89 91 95 92 104 44 36 22
                               
  Total   251 249 246 246 240 237 235 232 227 227 188 174 94
                               
  Præmie   1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 2. 2. 0 0 0 0
      Pokal                      
  Katalognummer   5 3 6 8 9 12 13 7 1 11 2 4 14

Opdateret 9/1-2013


Fyn d. 22. og 23. september 

Placering/præmieliste Fyn 22-23/9-2012         

 

Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.  
1 Korthår Søborggårds Mille DK01826/2010 Jørgen Peder Karlsen 256/1.pr  
2 Ruhår Agerskov's C. Mille DK05562/2009 Michael Riis Jensen 247/1.pr  
3 Kl.M. Hedeskov's Guffe DK09329/2009 Jette Andersen 233/1.pr  
4 Kl.M. Nesko V. Heeker Eichengrund DK04215/2009 John Hilmer Hansen 245/2.pr  
5 Ruhår Bøgeskovens Bella DK11309/2008 Nils Elb Jespersen 243/2.pr  
6 Kl.M. Bonjamis F. Røskva DK05852/2007 Morten Vestergaard 236/2.pr  
7 Kl.M. Ejsbøl's A. Malou 09470/2006 Jacob Lytken Holdt 227/2.pr  
8 Kl.M. Elverdams Dux DK12194/2007 Henrik Raae Andersen 200/3.pr  
9 Kl.M. Hedeskov's Mettevons DK09324/2009 Tine Broen Nielsen 215/0.pr  
10 Korthår Nordboen Etna DK02804/2009 Jørn Rasmussen 207/0.pr  
11 Kl.M. Ejsbøl's A. Chang 09463/2006 Egon Møller Jensen 204/0.pr  
12 Ruhår Bøgeskovens Mille DK03649/2007 Morten Kaas Jespersen 200/0.pr  
13 Ruhår Igor Vom Biggesee DK06154/2009 Morten Kaas Jespersen 171/0.pr  
14 Ruhår Lille Skovbo's Alf DK17517/2007 Randi Callesen 163/0.pr  
15 Korthår Bredsgårds Mads DK20110/2007 Allan Bredsgård 77/0.pr Udgår skadet

 

Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 3 4 4 4 2 4 3 4 4 3 4 -
Rapportering 2 - - 4 - - - 4 - - - - - - - -
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 4 4 0 0 0 2 4 4 0
Skovsøg 2 4 4 4 4 4 3 3 4 3 3 4 3 3 4 -
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 -
Aflægning 2 4 4 4 4 4 3 4 4 3 3 4 2 4 4 -
Ro på post 2 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4 3 4 4 -
Apportering 4 4 4 4 4 4 3 4 4 2 2 4 3 4 4 -
I alt skovarb. 88 88 96 83 86 80 94 78 56 51 68 66 81 88 0
                                   
Vandarb. Effektivitet 5 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4 2 2 4 3 -
Vandpassion  4 4 4 4 4 4 3 4 3 4 4 3 3 4 3 -
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 2 4 4 -
Lydighed og dirigerbarhed 2 4 4 4 3 3 2 4 3 3 4 1 2 4 2 -
I alt vandarb. 60 60 60 58 53 52 60 54 58 60 40 34 60 47 0
                                   
Markarbejde Effektivitet 5 4 3 4 4 4 4 2 2 4 4 4 4 2 2 3
Søg, fart, stil 4 4 4 4 4 4 4 2 3 4 4 4 4 3 3 3
Stand 3 4 4 3 4 4 4 3 4 4 4 4 4 - - 4
Rejsning 4 4 4 3 4 4 4 4 - 4 4 4 4 - - 4
Ro i opflugt/bortløb 3 4 4 0 4 4 4 4 4 3 4 4 4 - - 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 2 4 4 3 2 4 - - 1
Respekt 1 4 4 - 4 4 4 4 2 - - 4 - 4 - -
Sekundering 1 4 - 0 - - - - - 4 - - - - - 0
Lydighed og letførlighed 2 4 4 2 4 4 4 3 2 4 4 4 4 2 3 3
I alt markarb. 108 99 77 104 104 104 73 68 101 96 96 100 30 28 77
                                   
  Total   256 247 233 245 243 236 227 200 215 207 204 200 171 163 77
                                   
  Præmie   1.pr 1.pr 1.pr. 2.pr 2.pr 2.pr 2.pr 3.pr 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr
      Pokal                           
  Katalog nummer   13 15 1 14 2 3 12 10 7 8 5 9 11 4 6

Opdateret 27/9-2012 - venligst modtaget fra Jørgen Christensen via Ellen Jørgensen                                 


Sønderjylland d. 22. og 23. september
Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.
1 Ruhår Lille Skovbo's Anis DK17507/2007 Jakob Callesen, Gram 247/1 pr.
2 Ruhår Bommelund's Freja DK17658/2009 Finn Kjeldstrøm, Bevtoft 237/1 pr.
3 Korthår Fjelstrup's Emil DK08063/2007 Andreas Andersen, Christiansfeld 233/1 pr.
4 Ruhår Tækkemanden's A Niki DK11155/2007 Johannes Asmussen, Vojens 234/2 pr.
5 Kl.M. Fuglevang's Jack DK09707/2009 Peter Jürgensen, Vejle 224/2 pr.
6 Korthår Bredsgaard's Nemo DK20482/2010 Lars Koch, Løsning 237/0 pr.
7 Ruhår Bommelund's Boss DK17654/2009 Orla Didriksen, Rødding 214/0 pr.
8 Ruhår Thor DK03813/2008 Preben Pedersen, Ribe 209/0 pr.
9 Korthår Bredsgard's Kino 18898/2006 Ib Kliver, Haderslev  184/0 pr.
10 Korthår Petermann's Jolly DK08542/2007 Erik Petermann, Holsted 179/0 pr.
11 Ruhår Leny II Vom Rödlberg DK18384/2010 Chris Johannsen, Aabenraa 179/0 pr.