Fuldbrugsprøver 2011
Klik på det understregede eller kameraet/billedet for at se mere

(max point 264 med rapportering - max point 256 uden rapportering)
(1.præmie min 230 point - 2.præmie min 200 point - 3.præmie min 170 point)

(1.præmie: Remarb. 4.- Ræveslæb 4.- Vand-effektivitet 4 - Vandpassion 4  - Mark-rejsning 3
2.præmie: Remarb. 3. - Ræveslæb 3. - Vand-effektivitet 4 - Vandpassion 3  - Mark-rejsning 2
3.præmie: Remarb. 2. - Ræveslæb 2. - Vand-effektivitet 2 - Vandpassion 2 )
 


Grindsted d. 17. og 18. september
Grenå. 17. og 18.september

Vordingborg d. 17. og 18. september
Sønderjylland d. 17. og 18. september
Esbjerg d. 25. og 26. september

Fyn d. 17. og 18. september
Skive d. 24. og 25. september
 
FUME d.14 og 15.oktober 2011
Se deltagerne her
 

Fuldbrugsforside 2011 - klik her


FUME d.14 og 15.oktober  

Placering/præmieliste ved FUME i Skive den 14. - 15. okt. 2011

 Nr. Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.
1 Ruhåret hønsehund Gørklintgårds Maggie DK00103/2009 Tommy Viladsen 252-1.v
2 Langhåret hønsehund Smækbjerg Chita DK16133/2008 Torben Gildbjerg 246-2.v
3 Korthåret hønsehund Kira DK12365/2009 Kurt Grün 241-3.v
4 Korthåret hønsehund Rie von der Jydebek DK01479/2009 Uffe Søndergaard 241-4.v
5 Ruhåret hønsehund Langbjerggaards Dux 12269/2004 Bent Jensen 241
6 Ruhåret hønsehund Sandbaronens Håkon 12102/2005 Brian Rou 240
7 Ruhåret hønsehund Fredsskovs Woodo DK11812/2008 Søren Nielsen 232
8 Ruhåret hønsehund Leleu Feigh´s Chilli 20147/2008 Jan Leleu Feigh 229
9 Korthåret hønsehund Freja 06758/2006 Thorkild Nielsen 226
10 Ruhåret hønsehund Sølvrævens Fie 17415/2006 Jørgen Madsen 185
11 Kl. Münsterländer Horsias Miki 11039/2006 Hans Lau Jensen 181
12 Kl. Münsterländer Aslan 22267/2006 Niels Laugesen 161
13 Ruhåret hønsehund Frøjkbæks Pepsi DK18227/2007 Rasmus Ilum Nielsen 153

Deltagere i katalogorden:

  1. Kira DK12365/2009 Korthåret hønsehund Tæve Kurt Grün
  2. Frøjkbæks Pepsi DK18272/2007 Ruhåret hønsehund Tæve Rasmus Ilum Nielsen
  3. Smækbjerg Chita DK16133/2008 Langhåret hønsehund Tæve Torben Gildbjerg
  4. Sandbaronens Håkon 12102/2005 Ruhåret hønsehund Han Brian Rau
  5. Rie von der Jydebek DK01479/2009 Korthåret hønsehund Tæve Uffe Søndergaard
  6. DKJCH Horsias Miki 11039/2006 Kleiner Münsterländer Han Hans Lau Jensen
  7. Fredskovs Woodo DK11812/2008 Ruhåret hønsehund Han Søren Nielsen
  8. Aslan 22267/2006 Kleiner Münsterländer Han Niels Laugesen
  9. Freja 06758/2006 Korthåret hønsehund Tæve Torkild Nielsen
  10. Gørklintgårds Maggie DK00103/2009 Ruhåret hønsehund Tæve Tommy Viladsen
  11. Leleu Feigh´s Chili 20147/2008 Ruhåret hønsehund Tæve Jan Leleu Feigh
  12. Sølvrævens Fie 17415/2006 Ruhåret hønsehund Tæve Jørgen Madsen
  13. Langbjerggaards Dux 12269/2004 Ruhåret hønsehund Han Bent Jensen
  Katalog nr.   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 4 4 4 3 3 4 4 4 4 4
Rapportering 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 4 0 4 4 4 4 4
Skovsøg 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 3
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Aflægning 2 4 1 4 2 4 4 4 4 3 4 4 2 4
Ro på post 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4
Apportering 4 4 4 4 3 4 3 4 4 4 4 4 4 4
I alt skovarb. 88 82 88 80 88 84 83 63 86 88 86 82 86
                               
Vandarb. Effektivitet 5 4 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Vandpassion  4 4 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 3 4 3 4 4 4 4 4 4 3 4 4
Lydighed og dirigerbarhed 2 3 2 4 4 3 3 2 4 4 4 3 3 3
I alt vandarb. 58 34 60 56 58 58 56 60 60 60 54 58 58
                               
Markarbejde Effektivitet 5 3 3 3 4 3 3 4 2 2 4 3 2 3
Søg, fart, stil 4 3 3 4 4 4 4 3 4 4 4 3 4 3
Stand 3 4   4 4 4   4   4 4 4 3 4
Rejsning 4 4   4 4 4   4   4 4 4 0 4
Ro i opflugt/bortløb 3 4   3 4 4   3   2 4 4 2 4
Apportering 4 4   4 4 4   4   4 4 4   4
Respekt 1 4 4 4 4       4     0   4
Sekundering 1   0 4             4     4
Lydighed og letførlighed 2 4 3 3 4 4 4 4 4 2 4 3 2 3
I alt markarb. 95 37 98 104 95 39 93 38 80 104 89 45 97
                               
  Total   241 153 246 240 241 181 232 161 226 252 229 185 241

Opdateret: 21/10-2011 Resultater venligst modtaget af Anders Laigaard 


Skive d. 24. og 25. september 

Placering/præmieliste Fuldbrugsprøve Skive den 24-25/9-2011  
           
Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.
1 Ruhår Kokkerg´s Merrell DK08253/2008 Bo B Jensen 248 - 1 pr. + pokal
2 Ruhår Leleu Feigh´s Chili 20147/2008 Jan Leleu Feigh 238 - 1 pr
3 Ruhår Sandbaronen´s Håkon 12102/2005 Brian Rou 238 - 1 pr
4 Ruhår Barmosen´s C Nynne 09099/2008 Bo Christensen 255 - 2 pr.
5 Ruhår Bosse DK11067/2009 Bent Vestergaard 227 - 2 pr.
6 Ruhår Benja  Von Rothuche DK21557/2009 Bent Riis Jensen 224 - 2 pr.
7 Ruhår AstonMartin DK00712/2009 Peter Sørensen 234 - 3 pr.
8 Ruhår Aks 09453/2007 Peder Pedersen 222 - 3 pr.
9 Kl. Münsterl. Horsia´s Molli 11041/2006 Henning A Pedersen 204 - 0 pr.

 

Fuldbrugsprøven ved: Skive
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 3 4 4 2 4 4  
Rapportering 2       4         0  
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 4 4 0  
Skovsøg 2 4 4 3 4 4 4 4 3 4  
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Aflægning 2 4 3 4 4 4 4 2 0 4  
Ro på post 2 4 4 4 4 3 4 4 4 4  
Apportering 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4  
I alt skovarb. 88 86 86 91 86 84 74 78 68 0
                         
Vandarb. Effektivitet 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Vandpassion  4 4 4 4 4 4 3 4 4 4  
Apportering 4 4 4 3 4 4 4 3 4 4  
Lydighed og dirigerbarhed 2 4 4 4 4 3 3 4 4 4  
I alt vandarb. 60 60 56 60 58 54 56 60 60 0
                         
Markarbejde Effektivitet 5 4 3 4 4 3 4 4 4 4  
Søg, fart, stil 4 4 3 3 4 3 3 4 3 4  
Stand 3 4 4 4 4 4 4 4 4 3  
Rejsning 4 4 4 4 4 4 4 4 1 2  
Ro i opflugt/bortløb 3 4 3 4 4 2 0 4 4 1  
Apportering 4 4 4 4 4 3 4 4 4 3  
Respekt 1 0 0 0 4 0 0 4 0 0  
Sekundering 1 0 4 0 0 4 4   0 0  
Lydighed og letførlighed 2 4 4 4 4 3 3 4 4 4  
I alt markarb. 100 92 96 104 83 86 104 84 76 0
                         
  Total   248 238 238 255 227 224 234 222 204 0
                         
  Præmie   1.pr 1.pr 1.pr 2.pr 2.pr 2.pr 2.pr 3.pr 0.pr  
      Pokal                

 


Fyn d. 17. og 18. september       

Placering/præmieliste Fyn 17-18/9-2011         
Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.  
1 Kl.M. Horsias Miki 11039/2006 Hans Lau Jensen, Silkeborg 253 point/1 pr.+pokal  
2 Kl.M. Fuglevangs Heiki DK00525/2007 John Hilmer Hansen, Nr. Søby 252 point/1 pr.  
3 Korthår Rie von der Jydebek DK01479/2009 Uffe Søndergaard, Rødkærsbro 247 point/1 pr.  
4 Ruhår Kragborg Arco DK03662/2007 Trine Enggård, Hedensted 246 point/1 pr.  
5 Ruhår Smørmosens B. Tanni DK19278/2007 Søren Holst, Svendborg 243 point/1 pr.  
6 Ruhår Dambos Zenia 15756/2005 John S. Nielsen, Gjerlev 242 point/1 pr.  
7 Kl.M. Ejsbøls A. Malou 09470/2006 Jacob Lydken Holdt, Kolding 222 point/2 pr.  
8 Ruhår Vester Tversteds Plet DK03721/2008 Kim K. Nielsen, Skjern 219 point/2 pr.  
9 Korthår Bakkevænget H. Trolle DK11836/2007 Allan Grundahl, Solrød Strand 221 point/0 pr.  
10 Ruhår Würtz's Brit DK12376/2008 Lars Pedersen, Fjenneslev 196 point/0 pr.  
11 Korthår Gomard's Rex DK10031/2008 Michael Johannsen, Ørbæk 183 point/0 pr.  
12 Kl.M. Ejsbøls A. Chang 09463/2006 Egon Møller Jensen, Hejls 155 point/0 pr.  
13 Ruhår Aks DK09453/2007 Peder Pedersen, Bjerringbro Udgået skade  

 

Fuldbrugsprøven ved: Fyn Dato:
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4
Rapportering 2 4 - - - 4 - 4 - - - - 4
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 4 4 0 0 0 2
Skovsøg 2 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 3
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4
Aflægning 2 4 4 4 3 4 2 2 0 4 4 4 0
Ro på post 2 4 4 4 4 3 3 4 3 4 4 3 4
Apportering 4 4 4 4 4 2 4 4 2 4 4 4 4
I alt skovarb. 96 88 88 86 86 82 90 70 63 66 66 76
                             
Vandarb. Effektivitet 5 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 3
Vandpassion  4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Lydighed og dirigerbarhed 2 4 4 4 4 3 4 2 4 3 4 4 2
I alt vandarb. 60 60 60 60 58 60 51 60 58 60 60 51
                             
Markarbejde Effektivitet 5 3 4 3 4 3 4 3 3 4 2 3 2
Søg, fart, stil 4 4 4 4 4 4 4 3 3 4 4 3 3
Stand 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 -
Rejsning 4 4 4 4 4 4 4 3 3 4 4 - -
Ro i opflugt/bortløb 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 0 3 -
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 3 - -
Respekt 1 4 4 - 2 4 - - 0 - - 3 2
Sekundering 1 - - 4 0 0 - - 4 - - - 0
Lydighed og letførlighed 2 3 4 4 3 4 4 3 3 4 2 3 2
I alt markarb. 97 104 99 100 99 100 81 89 100 70 57 28
                             
  Total   253 252 247 246 243 242 222 219 221 196 183 155
                             
  Præmie   1.pr 1.pr 1.pr. 1.pr 1.pr 1.pr 2.pr 2.pr 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr
      Pokal                     

                                


Esbjerg d. 25. og 26. september      

Placering/præmieliste Esbjerg 25-26/9-2011       
Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.  
1 Langhår Smækbjerg Chita DK16133/2008 Torben Gildberg, Herning 252 point/1 pr. - pokal  
2 Korthår Bakkevænget H. Trolle DK11836/2008 Allan Grundahl, Solrød Strand 248 point/1 pr.  
3 Korthår Linda DK09060/2008 Ventzislav Valtchinov, Tarm 246 point/1 pr.  
4 Korthår Abildgaard's Hekla DK15182/2008 Knud E. Adamsen, Vojens 236 point/2 pr.  
5 Korthår Gomard's Rex DK10031/2008 Michael Johannsen, Ørbæk 212 point/3 pr.  
6 Kl. M. Ejdsbøl A. Chang 09463/2006 Egon Møller Jensen, Hejls 228 point/0 pr.  
7 Ruhår Lille Skovbo's Alf DK17517/2007 Randi Callesen, Gram 225 point/0 pr.  
8 Ruhår Løvstrups Kafi DK09924/2008 Fin Uldbæk, Ørnhøj 212 point/0 pr.  
9 Ruhår Ajstrupmosens Sinus DK10484/2008 Michael Sanner, Randbøl 206 point/0 pr.  

 

Fuldbrugsprøven ved: Esbjerg                
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 4 4 4 4 4 2
Rapportering 2                  
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 0 4 0 0
Skovsøg 2 4 4 4 4 4 4 4 3 4
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Aflægning 2 4 4 4 4 4 2 4 4 4
Ro på post 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 3 4 4 4 4 0 4 4
I alt skovarb. 88 84 88 88 88 64 72 66 58
                       
Vandarb. Effektivitet 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Vandpassion  4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4
Lydighed og dirigerbarhed 2 4 4 3 3 3 3 3 3 3
I alt vandarb. 60 60 54 58 58 58 58 58 58
                       
Markarbejde Effektivitet 5 4 4 4 4 3 4 3 2 4
Søg, fart, stil 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Stand 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Rejsning 4 4 4 4 2 1 4 4 4 4
Ro i opflugt/bortløb 3 4 4 4   3 4 4 4 0
Apportering 4 4 3 4 4 4 4 4 3 4
Respekt 1   4 4 4 0     4 4
Sekundering 1 4 4         0 0 0
Lydighed og letførlighed 2 4 4 4 3 2 3 4 3 3
I alt markarb. 104 104 104 82 76 98 95 88 90
                       
  Total   252 248 246 236 212 228 225 212 206
                       
  Præmie   1pr + 1v 1pr 1pr 2pr 3pr 0pr 0pr opr 0pr
      Pokal              

       


Sønderjylland d. 17. og 18. september
Placering/præmieliste Sønderjylland 17-18/9-2011       
Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.  
1 Ruhår Sølvrævens Fie 17415/2006 Jørgen Madsen, Odense SØ 233 point/1 pr.+pokal  
2 Ruhår Kærholt Emma DK02299/2008 Jesper Kjærulff Hansen, Hals 232 point/2 pr.  
3 Ruhår Kobborgs Hamilton 04277/2004 Niels Ole Strandby, Esbjerg 246 point/0 pr.  
4 Ruhår Liva DK01457/2007 Jens I. Feldbak, Ikast 230 point/0 pr.  
5 Korthår Bislevs Asi 09319/2006 Jes Petersen, Rødekro 208 point/0 pr.  
6 Korthår Ann von der Christrose DK11534/2010 Johan Sørensen, Sønderborg 202 point/0 pr.  
7 Korthår Fjelstrup's Emil DK08063/2007 Andreas Andersen, Christiansfeld 194 point/0 pr.  
8 Korthår Hals Bondens Cæsar 07323/2005 Erling Lythje, Sønderborg 192 point/0 pr.  
9 Korthår Bredsgaard's Mads DK20110/2007 Allan Bredsgaard, Terkelsbøl 183 point/0 pr.  

 

Fuldbrugsprøven ved: Sønderjylland
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 3 4 4 3 4   0 3  
Rapportering 2 4 2 4       0      
Ræveslæb 5 4 4 4 4 0 4   0 3  
Skovsøg 2 4 4 4 4 3 4 0 4 4  
Fri ved fod 2 4 4 3 4 4 4 4 4 3  
Aflægning 2 0 4 4 3 3 1 4 3 4  
Ro på post 2 4 4 4 3 4 4 3 4 4  
Apportering 4 3 4 1 1 2 3 4 4 4  
I alt skovarb. 84 87 82 72 51 78 38 46 76 0
                         
Vandarb. Effektivitet 5 4 4 4 4 4 2 4 4 0  
Vandpassion  4 4 4 4 4 4 1 4 4 4  
Apportering 4 4 4 4 4 3 2 4 4 0  
Lydighed og dirigerbarhed 2 3 4 4 3 3 2 3 4 0  
I alt vandarb. 58 60 60 58 54 26 58 60 16 0
                         
Markarbejde Effektivitet 5 3 4 4 4 4 3 4 4 3  
Søg, fart, stil 4 3 4 4 4 4 3 4 4 4  
Stand 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Rejsning 4 3 4 4 4 4 4 4 4 4  
Ro i opflugt/bortløb 3 4 1 4 4 4 4 4 4 4  
Apportering 4 4 2 4 4 4 4 4 1 3  
Respekt 1     4     3     4  
Sekundering 1 4 4     3 4     0  
Lydighed og letførlighed 2 4 3 4 4 4 4 3 3 2  
I alt markarb. 91 85 104 100 103 98 98 86 91 0
                         
  Total   233 232 246 230 208 202 194 192 183 0
                         
  Præmie   1.pr. 2.pr. 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr 0.pr  


 


Vordingborg d. 17. og 18. september

 

Placering/præmieliste Vordingborg 17-18/9-2011       
Placering Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.  
1 Kl.M. Aslan 22267/2006 Niels Laugesen 241 point/1 pr.+pokal  
2 Ruhår Bommelund's Bajaa 13260/2005 Jan Feldborg 240 point/1 pr.  
3 Ruhår Langebjerggaard's Dux 12269/2004 Bent C. Jensen 239 point/1 pr.  
4 Ruhår Fredskov's Woodo DK11812/2008 Søren Nielsen 235 point/1 pr.  
5 Ruhår Leleu Feigh's Chili DK20147/2008 Jan L. Feigh 238 point/2 pr.  
6 Ruhår Barmosen's Ayo DK23583/2007 Bjarne Hansen 225 point/2 pr.  
7 Kl.M. Elverdams Dux DK12174/2007 Henrik Raae Andersen 208 point/2 pr.  
8 Kl.M. Borremosen's Eris 12408/2005 Janne Thomsen 218 point/3 pr.  
9 Ruhår Hashøjgårds Tejs DK05564/2007 Morten Lykke Petersen 225 point/0 pr.  
10 Ruhår Sundby Vega DK09526/2007 Kim Nielsen 220 point/0 pr.  
11 Ruhår Hjortlunds Asmus DK10438/2007 John Hansen 129 point/0 pr.  

 

Fuldbrugsprøven ved: Vordingborg Dato:
Skovarbejde Schweiss (remarbejde) 5 4 4 4 4 4 4 4