Fuldbrugsprøver 2008

(max point 272 med rapportering - max point 256 uden rapportering)
(1.præmie min 230 point - 2.præmie min 200 point - 3.præmie min 170 point)


10. og 11. oktober 2008: Fussingø

Placering/præmieliste ved FUME 2008       
Kat. nr. Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr./vin.
1 Ruhår Birkemosens Markus 21034/03 Johan Sandersen 262 / 1 / 1
2 Korthår Mejlby Dessie 15443/05 Henry Jensen 251 / 1 / 2
3 Ruhår Starbækkens Jessie 22822/05 Peer Stenholt 246 / 1 / 3
4 Langhår Tyson 03844/03 Andreas Langpapp 237 / 1 / 4
5 Ruhår Hjortlunds Tess 08199/06 Ole Mogensen 206 / 2
6 Ruhår Barmosen´s A. Kajsa 07135/03 Bo Christensen 237 / 0
7 Ruhår Bella 10160/04 Jens Chr. Hansen 229 / 0
8 Ruhår Dyrvigs J Bella 05794/03 Poul-Erik Rasmussen 227 / 0
9 Korthår Pil 12656/04 Poul-Erik Elkjær 226 / 0
10 Ruhår Dambos Xafi 14702/04 Anders Laigaard 203 / 0
11 Korthår Søborggårds Thor (Sakko) 09635/05 Jens Erik Dissing 172 / 0
12 Ruhår Frisvads Zulu 15433/05 Christina Knudsen 166 / 0
13 Ruhår Hjortlunds Andrea 08201/06 Jens Peder Sørensen 111 / 0
Den  10./11. Oktober 2008     FUME   Fussingø             
  M.f. 1.v 2.v 3.v 4.v 5 6 7 8 9 10 11 12 13
                             
Skovarbejde                            
Schweiss (Remarbejde) 6 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 2  
Rapportering 4 4 4 4     4 4   4 4 0    
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 0 4 4
Skovsøg 3 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 3  
Fri ved fod 2 3 3 3 4 4 4 3 4 4 4 4 4  
Aflægning 2 4 0 3 4 4 2 4 0 4 2 4 4  
Ro på post 2 4 4 3 4 3 3 4 3 3 4 4 4  
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Vandarbejde                            
Vandpassion/Effektivitet 5 4 4 4 4 4 3 4 4 3 4 4 3 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 0 4 0 4 4 4 3
Lydighed og dirigerbarhed 3 4 4 4 2 3 3 4 4 3 4 4 4 4
Markarbejde                            
Vildtfinderevne/Effektivititet 5 4 4 3 3 3 4 3 4 4 3 4 2 3
Søg, fart og stil 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 3 3 4
Stand 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4     0  
Rejsning 4 4 4 4 4   4 4 4 1        
Ro i opflugt og skud 3 4 3 3 4 4 4 4 4 4        
Apportering 4 4 4 3 4   0 2 0 4        
Sekundering/Respekt 2           4   4       4  
Lydighed og letførlighed 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4
                             
Point i alt   262 251 246 237 206 237 229 227 226 203 172 166 111

21. og 22. september 2008: Esbjerg

Placering/præmieliste ved fuldbrugsprøven ved Esbjerg den 21.- 22. September 2008 
Plac. nr. Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.
1 Ruhår Kobborgs Hamilton 042277/04 N.O. Strandby 240 / 2
2 Kl. Münster. Ræhrbakken´s Bounty 08122/03 ? 221 / 2
3 Korthår Toes´ Alaska 07137/05 Kurt Grün 242 / 3
4 Ruhår Bjørn v.d.Nossentiner Heide 11866/05 Poul A. Sørensen 195 / 0
5 Ruhår Bella 10867/04 Michael Riis Jensen 191 / 0
6 Ruhår Bøgeskovens Mikru 13423/06 Lars Mikaelsen 183 / 0
7 Ruhår Lykkeagers Lucas 21589/04 Finn Hyldahl Petersen 183 / 0
8 Ruhår Anuk v.d.Nossentiner Heide 05020/04 Holger Skydt 165 / 0
9 Korth. Visla Michens Bebe 17494/05 Erik Spanggaard 104 / 0
Fuldbrugsprøve Ved  Esbjerg den 21. - 22. / 9. 2008   
  M.f. 1 2 3 4 5 6 7 8 9
                     
Skovarbejde                    
Schweiss (Remarbejde) 6 3 3 4 4 4 4 4 4 4
Rapportering 4 3   0 4          
Ræveslæb 5 4 4 2 4 4 4 4 4 0
Skovsøg 3 4 3 4 3 4 4 3 2 4
Fri ved fod 2 3 3 4 4 4 4 4 4 4
Aflægning 2 4 4 4 4 3 4 4 2 3
Ro på post 2 4 4 4 3 3 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 4 3 3 4 4 3 4
Vandarbejde                    
Vandpassion/Effektivitet 5 4 4 4 2 4 3 4 4 0
Apportering 4 4 4 4 0 4 4 4 3 0
Lydighed og dirigerbarhed 3 4 3 4 1 3 1 4 3 0
Markarbejde                    
Vildtfinderevne/Effektivititet 5 4 3 4 3 2 2 2 2 2
Søg, fart og stil 4 3 3 3 3 4 3 4 3 3
Stand 2 4 4 4 3 4 1 0    
Rejsning 4 4 4 4 3   2      
Ro i opflugt og skud 3 4 4 4 2          
Apportering 4 4 4 4 4   4      
Sekundering/Respekt 2     4   4     4  
Lydighed og letførlighed 4 2 3 4 3 4 4 4 3 2
                     
Point i alt   240 221 242 195 191 194 183 165 104

 


26. og 27. september 2008: Langeland

Placering/præmieliste ved den Langelandske prøve d. 26-27/9-08  
Kat. nr. Race Hundens navn   DKK reg. Nr. Ejer Point/pr.
1 Ruhår Dyrvigs J. Bella   05794/2003 Poul-Erik Rasmussen 235 / 1
2 Korthåret DKCH Toes´Alaska   07137/2005 Kurt Grün 242 / 2
3 Ruhår Barebill   11617/2004 Søren Nielsen 200 / 3
4 Ruhår Baremosens C. Nynne   09099/2006 Bo Christensen 180 / 0
5 Ruhår Fredskovs Ellevil   18720/2001 Søren Nielsen 172 / 0
6 Ruhår Hjortslund´s Minna   15245/2004 Jonas K. Klattrup 165 / 0
Den 26-27/9-08 Fuldbrugsprøve, Langeland
  M.f. 1 2 3 4 5 6
               
Skovarbejde  
Schweiss (Remarbejde) 6 4 3 2 4 0 2
Rapportering 4   0   4    
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4
Skovsøg 3 4 4 4 4 3 4
Fri ved fod 2 4 4 4 4 3 4
Aflægning 2 4 4 4 4 4 4
Ro på post 2 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 3 4 4 4
Vandarbejde    
Vandpassion/Effektivitet 5 4 4 4 4 2 4
Apportering 4 4 4 4 4 3 4
Lydighed og dirigerbarhed 3 4 4 3 4 1 4
Markarbejde    
Vildtfinderevne/Effektivititet 5 3 4 3 0 2 1
Søg, fart og stil 4 3 4 3 2 2 2
Stand 2 4 4 4 0 4 2
Rejsning 4 3 4 4   4 1
Ro i opflugt og skud 3 4 4 0   4  
Apportering 4 4 4 4   4  
Sekundering/Respekt 2     0 2 1 2
Lydighed og letførlighed 4 4 4 2 2 2 2
               
Point i alt   235 242 200 180 172 165

 


27. og 28. september 2008: Skive      

  Placering/præmieliste ved den Midtjyske Fuldbrugsprøve ved Skive den 27 - 28. september 2008
Kat. nr. Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.
1 18 Korthåret hønsehund Mejlby Dessie 15443/2005 Henry Jensen 264 - 1. Pr. 1. V
2 4 Korthåret hønsehund Søborggårds Thor (Sakko) 09635/2005 Jens Erik Dissing 260 - 1. Pr. 2. V
3 14 Ruhåret hønsehund Starbækkens Jessie 22822/2005 Per Stenholt 249 - 1. Pr.
4 2 Ruhåret hønsehund Bella 10867/2004 Michael Riis Jensen 238 - 1. Pr.
5 9 Ruhåret hønsehund Midtfjords Malu 15942/2004 Egon W. Svenstrup 215 - 2. Pr.
6 16 Ruhåret hønsehund Frøjkbæks Lukas 04671/2004 Bent Riis-Jensen 202 - 3. Pr.
7 6 Kl. Münsterländer Bonjamins Donna 16429/2003 Johannes Mørch 237 - 0. Pr.
8 3 Ruhåret hønsehund Hareballgaard Ghana 15673/2005 Hanne Buhr 225 - 0. Pr.
9 1 Ruhåret hønsehund Dambos Zilla 15753/2005 Henning Frandsen 224 - 0. Pr.
10 17 Ruhåret hønsehund Lillehedens A Schak 11801/2005 Fin Møller 183 - 0. Pr.
11 19 Ruhåret hønsehund Dyrvig,s K. Lola 06879/2004 Vibeke Gude 179 - 0. Pr.
12 7 Ruhåret hønsehund Skot 05158/2002 Poul Erik Rambek 172 - 0. Pr.
13 13 Korthåret hønsehund Anok 03604/2005 Lars Koch 170 - 0. Pr.
14 5 Korthåret hønsehund Mejlby Dina 15445/2005 Søren Kronborg 164 - 0. Pr.
15 10 Korthåret hønsehund Grønbækgårds Zeigo 20498/2001 Mona Madsen 150 - 0. Pr.
16 11 Ruhåret hønsehund Bommelunds Sille 00036/2004 Rasmus J. Pedersen 144 - 0. Pr.
Den Midt Jyske Fuldbrugsprøve ved Skive den 27. / 28. September 2008      
Katalog nr. M.f. 1 2 3 4 5 6 7 9 10 11 13 14 16 17 18 19
                                   
Skovarbejde                                  
Schweiss (Remarbejde) 6 4 4 4 4 4 3 4 4 0 4 4 0 4 4 4 3
Rapportering 4 4 4 4   4   4 4                
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 0 0 4 4 4 4 4 4 4 0
Skovsøg 3 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Aflægning 2 4 4 3 4 0 4 4 4 2 4 4 4 4 4 4 3
Ro på post 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Vandarbejde                                  
Vandpassion/Effektivitet 5 4 4 4 4 4 2 4 4 4 4 4 2 4 1 2 4
Apportering 4 4 3 4 3 2 2 4 4 4 4 4 3 2 2 2 4
Lydighed og dirigerbarhed 3 4 4 4 3 4 1 4 4 4 4 4 1 4 1 2 2
Markarbejde                                  
Vildtfinderevne/Effektivititet 5 4 4 3 4 3 3 4 3 4 3 2 3 2 4 2 2
Søg, fart og stil 4 4 4 4 4 2 4 3 3 4 3 3 4 3 4 3 3
Stand 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4     4 0     0
Rejsning 4 4 4 3 4 3 4 4 4 4     1        
Ro i opflugt og skud 3 4 4 4 4 4 4 3 2 4     4        
Apportering 4 4 4 4 4 1 3 4 4 3     1        
Sekundering/Respekt 2                 4     2        
Lydighed og letførlighed 4 4 4 3 4 3 3 4 3 4 3 4 3 3 4 2 3
                                   
Point i alt   264 260 249 238 215 202 237 225 224 183 179 172 170 164 150 144
Placering   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

 


21. og 22. september 2008: Lolland      

Placering/præmieliste på Lolland den 20. Og 21. September 2008   
Plac. nr. Race Hundens navn DKK reg. Nr. Ejer  Point/pr.
1 Ruhår Barmosen´s A. Kajsa 07135/03 Bo Christensen 255 / 1
2 Ruhår Athos 14981/03 Kristian Møller 249 / 1
3 Kl. Münsterl. Fredensvejens Centa 11786/05 Arne Nielsen 238 / 1
4 Ruhår Bine 07128/03 Peter Pedersen 236 / 1
5 Ruhår Dyrvig´s H. Thea 08764/02 Søren H. Petersen 225 / 2
6 Ruhår Monique 10429/05 Jesper Hansen 222 / 3
7 Ruhår Bella 12127/04 Jan Hansen 235 / 0
8 Korthår Dux 08567/01 Lars Rasmussen 203 / 0
9 Ruhår Sundby´s Fenja 07628/06 Steen Langkjær 201 / 0
10 Ruhår Rhea 13414/05 John Vinsbøl 175 / 0
Den Lollandske  Fuldbrugsprøve den 20. Og 21. September 2008
  M.f. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
                       
Skovarbejde                      
Schweiss (Remarbejde) 6 4 4 4 4 3 2 4 4 3 4
Rapportering 4 3                  
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 4 4 0 0
Skovsøg 3 4 4 4 4 4 3 4 2 4 4
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Aflægning 2 3 3 4 4 4 4 4 2 0 0
Ro på post 2 3 4 4 3 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 4 4 3 4 4 0 4 4
Vandarbejde                      
Vandpassion/Effektivitet 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 0 3 4 4
Lydighed og dirigerbarhed 3 4 4 4 4 4 4 4 3 3 3
Markarbejde                      
Vildtfinderevne/Effektivititet 5 3 3 2 4 3 4 3 3 4 2
Søg, fart og stil 4 3 4 4 3 4 4 4 4 3 3
Stand 2 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4
Rejsning 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 0
Ro i opflugt og skud 3 4 4 4 4 4 3 4 3 2 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 0
Sekundering/Respekt 2 4 4         4   2 2
Lydighed og letførlighed 4 4 4 4 3 3 3 4 3 3 4
                       
Point i alt   255 249 238 236 225 222 235 203 201 175

 


20. og 21. september 2008: Vojens  - Skovby    

Placering/præmieliste ved den   20-21 september i Skovby  
Kat. nr. Race Hundens navn   DKK reg. Nr. Ejer Point/pr.
1 ruhåret Siff   11652/04 Karsten Munk Nielsen 180/0
2 langhåret Lif   10460/05 Just Mikkelsen 244/1
3 korthåret Mejlby´s Dessie   15443/05 Henry Jensen 211/0
4 korthåret Bingo Eifa   13338/01 Svend Hansen 209/0
5 ruhåret Lilleheden´s A Schak   11801/05 Fin Møller 217/2
6 ruhåret Bøgeskoven´s Gus   13422/06 Per Ivanhoe Nielsen 211/0
7 ruhåret Bommelund´s Kura   13266/05 Orla Didriksen 233/1
8 ruhåret Knagborg´s Freja   06163/06 Carsten Jacobsen 214/0
9 ruhåret Langebjerggård´s Dux   12269/04 Bent C. Jensen 220/2
10 korthåret Engdraget´s G Cedo   08093/03 John Okholm 248/1
11 ruhåret Duuserne´s Githa   09043/04 Jørgen Duus 225/0
12 ruhåret Barebill   11617/04 Søren Nielsen 226/2
13 ruhåret Birkemosen´s Marcus   21034/03 Johan Sandersen 264/1 vinder
14 ruhåret Starbækken´s Jessie   22822/05 Peer Stenholt 210/2
15 ruhåret Fredskov´Ellevil   18720/01 Søren Nielsen 216/0
16 ruhåret Bommelund´s Sille   00036/04 Rasmus J. Pedersen 222/0
Den                 Fuldbrugsprøve den 20-21. September Skovby              
  M.f. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
                                 
Skovarbejde    
Schweiss (Remarbejde) 6 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4 0 4 0 4 4 3
Rapportering 4 4             0       4   0   4
Ræveslæb 5 4 4 4 4 4 4 3 4 0 4 4 0 4 0 4 4
Skovsøg 3 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4
Fri ved fod 2 4 4 4 4 4 4 4 4 0 4 4 3 4 4 3 2
Aflægning 2 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 0 4 4 4 4
Ro på post 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Vandarbejde    
Vandpassion/Effektivitet 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 2 4 4 4 4 1 4
Apportering 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 2 4 4 4 3 2 3
Lydighed og dirigerbarhed 3 4 4 4 4 3 4 4 3 4 1 4 4 4 3 2 4
Markarbejde    
Vildtfinderevne/Effektivititet 5 4 4 4 3 3 2 2 3 4 3 3 4 3 4 4 2
Søg, fart og stil 4 4 3 4 3 3 3 2 2 4 4 4 4 4 4 4 3
Stand 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4  
Rejsning 4 4 4 4 4 4 4 2 4 4 4 4 4   4 2  
Ro i opflugt og skud 3 4 4 4 2 4 3 4 4 3 4 4 0 4 2 4  
Apportering 4 4 4 3 4 4 4 4 2 4 4 4 2 4 4 4  
Sekundering/Respekt 2   2         2   4 3     4      
Lydighed og letførlighed 4 4 4 4 4 3 2 3 2 4 4 4 4 4 3 4 3