.
Aktivgruppen Syd- og Sønderjylland > Pokaler > Kennel Sydvestjyden Pokal

Kennel Sydvestjyden Pokal

Kun præmieringer  fra stambogsberettigede prøver afholdt i Danmark medtages.

Pokalen uddeles ved aktivgruppens vintermøde.

Modtageren skal være medlem af  Korthårklubben og aktiv i sønderjyske aktivgruppe.

Pokalen er en vandrepokal, som bliver til ejendom, når den er vundet 3 gange af samme ejer.

Kun én præmiering i hver disciplin er gældende.

Ved pointlighed gives 1 tillægspoint pr. bestået disciplin. Derefter yngste hund.

Pokalen er skænket af  Kennel  Sydvestjyden ved  Pia & Jakob Poulsen, Ribe

Billede og evt. data indsættes i bogen som medfølger.                                                       Betyrelsen

Aktivitet

Point

APPORTERINGSPRØVE

Bestået: 3 point

UDVIDET APPROTERINGSPRØVE

Bestået: 5 point

SLÆB OG APPORTERINGSPRØVE

Bestået: 4 point

RÆVESLÆB

Bestået: 3 point

MARKPRØVE unghund

1. præmie: 3 point

2. præmie: 2 point

3. præmie: 1 point

MARKPRØVE åben

1. præmie: 4 point

2. præmie: 3 point

3. præmie: 2 point

BRUGSPRØVE

1. præmie: 5 point

2. præmie: 4 point

3. præmie: 3 point

VINDERKLASSE

1. vinder: 6 point

2. vinder: 5 point

3. vinder: 4 point

4. vinder: 3 point

5. vinder: 2 point

6. vinder: 1 point

FULDBRUGSPRØVE

1. præmie: 7 point

2. præmie: 6 point

3. præmie: 5 point

SCHWEISSPRØVE

3 t -  400 m

1. pr. 4 point

2. pr. 3 point

3. pr. 2 point

20 t - 400 m

1. pr. 6 point

2. pr. 5 point

3. pr. 4 point

20 t -  1000 m

1. pr. 7 point

2. pr. 6 point

3. pr. 5 point

RAPPORTERING

1. præmie: 3 point

2. præmie: 2 point

3. præmie: 1 point

SØNDERJYSKE AKTIVGRUPPE

December 2005

JAKOB POULSEN

 

Årstal

Hund

Ejer                                       Point

 

2005

Rugbjergs King

Andreas Haugaard

 

2006

Nordboen Flax

Benny B. Christensen                12

 

2007

 Ikke uddelt

 

2008

Bislevs Asi 

 Jes P. Petersen                         11

 

2009

Ikke uddelt

 

2010

Ikke uddelt

 

2011

Ikke uddelt 

 

2012

Ikke uddelt

 

2013

Fjelstrups Gordon 

 Andreas Andersen                     2

 

2014

Ikke uddelt 

 

2015

2016

Jupp vom Erlental

Petermann´s Oban

 Otto Brunhøj Jensen       point  14

Anette Veserholm            point    4